Г енералният секретар на ООН Бан Ки-мун оттегли поканата към Иран за участие в мирните преговори за Сирия. Конференцията, наречена "Женева-2" започва тази седмица в швейцарския град Монтрьо.
Иран получи покана за нея, но САЩ, Великобритания и Франция обявиха, че участието на Техеран може да бъде допуснато само ако той потвърди, че подкрепя постигнатото през 2012 г. споразумение за политически преход в Сирия, което е основа за преговорите сега, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Иран обаче не прие това условие.
Техеран със сигурност няма да участва, ако трябва да приеме споразумението "Женева-1" от 2012 г., заяви посланикът на страната в ООН Мохамад Хазаи, след като генералният секретар на ООН Бан Ки-мун намекна, че преразглежда поканата си към Иран за участие в преговорите.
"Женева-1" призова за политически преход в Сирия, при който да бъде заменено сегашното правителство и да спре гражданската война.
При положение че Иран избра да остане извън основната договореност, Бан реши, че еднодневната среща в Монтрьо ще се проведе без участието на Иран, каза по-късно говорителят на ООН Мартин Несирки.
Той подчерта, че генералният секретар "продължава да призовава Иран да се присъедини към глобалния консенсус зад комюникето от Женева".
След като стана ясно, че поканата към Иран се оттегля, Хазаи изрази
съмнение, че мирната конференция в Швейцария ще доведе до уреждане на конфликта в Сирия.
Цял свят знае, че без Иран шансовете за истинско разрешаване на кризата в Сирия не са особено големи, коментира и зам.-министърът на външните работи Абас Арагчи.
Техеран е обвиняван, че оказва военна и финансова подкрепа на сирийския режим в конфликта, който взе над 130 хил. жертви от март 2011 г.
"Ние бяхме готови да участваме в конференцията "Женева-2" и да играем роля там, но не сме съгласни да ни се поставя предварително условие, което би попречило на решение с определени параметри", добави Арагчи.
Съжаляваме, че генералният секретар Бан Ки-мун оттегли поканата под натиск,
заяви по-късно и иранският министър на външните работи Мохамад Джавад Зариф. Той отбеляза, че решението е "достойно за съжаление" и че Бан не е имал куража да посочи истинските причини за оттеглянето на отправената от него покана.
"Бях ясен в многобройните ни телефонни разговори (с генералния секретар на ООН преди отправянето на поканата), че Иран няма да приеме предварителни условия, за да участва в (мирната конференция за Сирия)", подчерта Зариф.
В същото време руският външен министър
Сергей Лавров окачестви като грешка решението на световната организация
да оттегли поканата за участие на Иран. "Това, разбира се, е грешка. Ние винаги сме подчертавали, че на конференцията трябва да бъдат представени всички външни действащи лица", подчерта Лавров.
По думите му формулировката на генералния секретар на ООН, че е принуден да оттегли поканата към Иран, тъй като той "не споделя принципите за уреждане на конфликта, заложени в Женевското комюнике" е "лукава".
В резултат според руския министър, се е получила ситуация, при която онези страни, които поставят предварителни условия като смяна на режима в Сирия, ще бъдат внушително представени сред поканените.
"Отсъствието на Иран няма да допринесе за усилията за постигане на единство в мюсюлманския свят, в това число в борбата с тероризма", предупреди Лавров.
Все пак катастрофа няма, ние ще заминем за Женевската конференция, за да прокарваме нашата линия, а именно - без каквито и да било предварителни условия да започне диалог между сирийските страни, добави руският министър.
Подкрепяната от Запада опозиционна Сирийска национална коалиция обаче потвърди, че ще участва в "Женева-2".
Ден по-рано коалицията бе обявила, че ще бойкотира срещата, ако в нея участва и Иран.
"Оценяваме разбирането на нашата позиция от страна на ООН и (генералния секретар на ООН) Бан Ки-мун. Смятаме, че те взеха правилното решение. Участието ни е потвърдено за 22 януари", каза Монзер Акбик, ръководител на канцеларията на председателя на националната коалиция.
Друг член на коалицията - Анас Абда - заяви, че по-късно тя ще изпрати на ООН списък с делегатите за конференцията.
САЩ също приветстваха оттеглянето на поканата на ООН към Иран
и изразиха надежда, че сега вниманието отново ще се съсредоточи върху набелязаните цели, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
САЩ се надяват, че "сега всички страни могат отново да насочат вниманието си към предстоящата задача, която е спиране на страданието на сирийския народ и започване на процес към доста закъснял политически преход", заяви Държавният департамент.
Според американското външно министерство целта на конференцията в Швейцария тази седмица е прилагане на договорения през 2012 г. план за политически преход в Сирия.
ООН отстъпи, отваряйки пътя за мирни преговори за Сирия, пише "Вашингтон пост" по повод сагата около участието на Техеран в мирната конференция за сирийския конфликт.
Според изданието
оттеглянето на поканата към Иран е ознаменувало ден на хаотична дипломация,
в който САЩ възразиха срещу участието на Техеран, а сирийската опозиция заплаши с бойкот.
Вестникът посочва, че държавният секретар на САЩ Джон Кери лично е лобирал за оттегляне на поканата, а американски представители са заплашили, че Вашингтон няма да участва, ако Иран присъства на срещата.
Според "Вашингтон таймс" пазарлъците кой да участва в преговорите и при какви условия са засенчили и без това скромните очаквания за срещата, която малцина се надяват да доведе до бързото напускане на сцената от президента Башар Асад. Освен това са показали ясно, че макар и ООН да е официалният домакин на конференцията, световната организация не командва парада.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че 24-часовите спорове около участниците в конференцията са подходяща прелюдия към предстоящите преговори между воюващите страни, които дори най-оптимистично настроените американски дипломати прогнозират, че ще бъдат продължителни и изтощителни.
Междувременно самолет, превозващ сирийска правителствена делегация за мирната конференция, се е приземил на летище в Атина, където
не му е било позволено да презареди,
съобщи сирийска телевизия, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Телевизията посочи, че самолетът е получил разрешение да премине през въздушното пространство на Гърция и да кацне в Атина за презареждане. Продължителното забавяне може да доведе до отмяна на планираната среща между сирийския външен министър Уалид ал Муалем, който е бил на борда на самолета, и генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, посочва телевизията.
Говорител на гръцкото външно министерство потвърди, че самолетът е бил временно задържан, но сега е получил разрешение за излитане, макар че гръцките авиодиспечери казват, че самолетът е все още в Атина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!