Д вама френски журналисти, отвлечени днес в Северно Мали, са били убити.
Двамата служители на френското радио Ер Еф И са били отвлечени в центъра на град Кидал от въоръжени нападатели.
Започнало е преследване на похитителите и малко по-късно телата на французите са открити надупчени с куршуми край североизточния малийски град.
Според източник от малийските сили за сигурност французите са били убити на около 12 километра от североизточния град.
"Няколко минути след като започна преследване на похитителите на двамата французи, бяхме информирани, че телата (на заложниците) са били открити надупчени с куршуми (извън Кидал)", съобщи префектът на близкия град Тинзауатен.
За убийството на журналистите потвърдиха и френските власти. Френската държава, заедно с малийските власти, прави всичко възможно, за да установи възможно най-бързо обстоятелствата около тяхната смърт, уверяват от Париж.
Президентът Франсоа Оланд изрази възмущението си от днешното убийство на двама френски журналисти в Мали, предаде Франс прес.
Той съобщи, че ще събере утре сутринта ресорните министри на извънредно заседание, за да установят точните обстоятелства около смъртта на 58-годишния Клод Верлон и Гилен Дюпон, на 51 години.
Съветът за сигурност на ООН осъди
остро отвличането и екзекуцията двамата журналисти. В изявление на Съвета членовете му изразиха съболезнованията си до близките на убитите и до френското правителство и припомниха, че журналистите и хората, ангажирани в потенциално опасни мисии в зоните на въоръжени конфликти, са смятани по принцип за цивилни и трябва да бъдат уважавани и защитавани. Съветът за сигурност призовава Мали бързо на намери убийците на Дюпон и Верлон.
Дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън изрази дълбоката си скръб и потрес от убийството. В изявление, прочетено от говорител на Аштън, се казва, че отвратителното престъпление, извършено в Мали, няма да остане ненаказано. В документа се допълва, че ЕС ще продължи да оказва подкрепа на усилията на властите на Мали в борбата им с тероризма и във възстановяването на реда и сигурността в цялата територия на страната.
Кидал е "люлка" на туарегския бунт,
който потопи Мали в хаос миналата година, отбелязва Ройтерс. В резултат в столицата Бамако бе извършен военен преврат, а северната част на страната падна в ръцете на ислямисти, свързани с терористичната мрежа Ал Кайда.
Франция предприе през януари военна операция в бившата си колония, в резултат на която централните малийски власти си върнаха контрола над северните области. Остават обаче огнища на съпротива, а днешното убийство изложи на показ постоянните рискове за сигурността.
Двамата журналисти били отвлечени, след като взели интервю от представител на туарегските бунтовници, заяви самият той пред Ройтерс. Французите точно излезли от къщата му, когато се чул странен шум. Мъжът отворил вратата, за да види какво става, и тогава мъже с тюрбани, които говорели на туарегски език, насочили оръжия към него и му наредили да се върне назад.
Френското министерство на отбраната съобщи, че на 29 октомври френски военни предупредили двамата журналисти да не пътуват до Кидал и отказали да ги придружат до града заради липсата на сигурност и враждата между различни групировки в района.
Тогава Верлон и Дюпон използвали услугите на мисията на ООН в Мали, за да се придвижат до там. Двамата журналисти били за втори път в Кидал, посочва Франс прес. Те правели репортаж за специална емисия на Ер Еф И в Мали, предвидена за четвъртък. Двамата френски журналисти бяха убити само четири дни след освобождаването на четирима техни сънародници, отвлечени през септември 2010 г. в Нигер от северноафриканския клон на Ал Каида, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!