Т урция не подписа заключителната декларация от срещата в саудитския град Джеда, където няколко държави от региона и САЩ разговаряха за коалицията срещу групировката „Ислямска държава“ (ИД, бившата Ислямска държава в Ирак и Леванта, ИДИЛ).
Американският държавен секретар Джон Кери омаловажи това, като каза, че
Анкара има свои „деликатни въпроси“ и увери, че Турция – близък съюзник на Вашингтон и член на НАТО, остава „много отдадена“.
Заключителната декларация обявява, че страните от региона имат „общ ангажимент да се изправят срещу заплахите на тероризма“. В консултациите участваха външните министри на Саудитска Арабия, Бахрейн, ОАЕ, Кувейт, Катар, Оман, Египет, Ирак, Йордания, Ливан, Турция и САЩ
Турция по-рано изрази готовност да съдейства на плановете за борба с ИД в Сирия и Ирак, но отказа да бъде в центъра на тази дейност.
Максималното, на което е готова Турция, е
предоставянето на разузнавателни данни, някои логистични действия и укрепване на границите.
Тази предпазливост се обяснява със страховете на Анкара за живота на намиращите се в плен 49 служители на турското генерално консулство в Мосул, които може да бъдат убити от бунтовниците, ако страната заиграе активна роля във военната операция.
Страните участнички на срещата в Джеда приеха, че ангажиментът им срещу ИД
може да включва участие в „координирана военна кампания“,
както и да работят за „спиране на притока на чуждестранни бойци, преминаващи през съседни страни, финансови ответни мерки срещу ИД и други екстремисти, отхвърляне на тяхната идеология на омразата, прекратяване на безнаказаността и подвеждането им под отговорност“.
Пенсионираният генерал от морската пехота на САЩ Джон Алън
ще координира международните усилия за борба с групировката „Ислямска държава“, предаде Асошиейтед прес, като се позова на американски служители.
По думите на цитираните източници Алън ще съгласува участието на отделните страни, които предстои да определят каква роля ще играе всяка от тях.
Общо близо 40 държави са се съгласили да се включат в борбата с екстремистката организация.
Алън има богат опит в координирането на международни военни действия. Той беше заместник-командир в иракската провинция Анбар от 2006 до 2008 г., като работеше с арабски партньори за организирането на сунитската въоръжена борба срещу „Ал Кайда“, а между 2011 и 2013 г. беше главнокомандващ американските сили в Афганистан, където работеше с международни съюзници.
Вашингтон няма намерение да иска разрешение от Дамаск за въздушни удари
срещу „Ислямска държава“ на сирийска територия, тъй като смятат правителството на президента Башар Асад за „незаконно“, заяви говорителката на Държавния департамент Мари Харф.
Харф направи коментара по повод изказване на сирийския външен министър Уалид Муалем, който заяви по-рано, че всякакви американски военни действия в Сирия без разрешението на правителството в Дамаск „ще бъдат смятани за агресия“.
По думите на Харф САЩ възнамеряват да атакуват в Сирия само позиции на „Ислямска държава“, а що се отнася до правителството в Дамаск, според Вашингтон „Асад отдавна вече е загубил легитимността си като президент“.
Същевременно САЩ
повишиха оценката си за броя на бойците, с които ИД разполага.
Нови разузнавателни данни показвали, че групировката може би има между 20 хил. и 31 500 бойци в Ирак и Сирия, заяви говорител на ЦРУ, цитиран от Асошиейтед прес.
Досега се смяташе, че ИД има около 20 хил бойци.
Според ЦРУ сегашната оценка отразява по-усиленото набиране на членове от екстремистката групировка от юни след постигнатите от нея успехи на бойното поле и провъзгласяването на халифат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!