С ъветът за сигурност на ООН единодушно гласува снощи резолюция за обезопасяването и унищожаването на арсенала от химически оръжия на сирийския режим на Башар ал Асад.
След две седмици на интензивни преговори вотът е важен дипломатически пробив в парализата, която беше обхванала Съвета, откакто започна сирийският конфликт през март 2011 г., отбеляза Асошиейтед прес.
Сега с другите гласуваха и Русия и Китай,
които преди това налагаха вето на три подкрепени от Запада резолюции, настояващи сирийският режим да прекрати насилието.
"Днешната историческа резолюция е първата обнадеждаваща новина за Сирия от дълго време", каза генералният секретар на ООН Бан Ки-мун на заседанието на Съвета непосредствено след гласуването. Тази вечер международната общност изпълни мисията си, добави Бан. Но и той като други участници в заседанието наблегна, че трябва да се направи много повече, за да се спре насилието, взело вече над 100 000 жертви.
"Червена светлина за една форма на оръжие не означава зелена светлина за другите.
Това не е разрешително за убиване с конвенционални оръжия",
каза Бан
Като знак за широката подкрепа за резолюцията, вчера всичките 15 членове на Съвета се подписаха като съвносители на резолюцията.
За първи път Съветът одобри пътната карта за политически преход в Сирия, приета през юни 2012 г., и призова да бъде свикана възможно най-скоро международна конференция за прилагането й. Бан съобщи, че планирания срок за нова мирна конференция в Женева е средата на ноември.
Сирийското правителство твърдо възнамерява да участва в планираната за ноември мирна конференция в Женева, целяща прекратяване на гражданската война, потвърди сирийският постоянен представител в ООН Башар Джаафари, цитиран от Ройтерс. Той заяви, че страните, които според режима на Асад подкрепят сирийските бунтовници - Турция, Саудитска Арабия, Катар, Франция и САЩ - също трябва да спазват приетата резолюция.
Резолюцията призовава за последици, ако Сирия не се подчини,
но те ще зависят от приемането от Съвета на друга резолюция в случай на неизпълнение.
Документът утвърди плана, одобрен от Организацията за забрана на химическите оръжия, което го направи юридически обвързващ. Планът беше приет с консенсус от Изпълнителния съвет на тази организация в Хага малко преди вота в Съвета за сигурност. Подробният план за поетапното унищожаване на химическите оръжия в Сирия ще бъде представен до 15 ноември. Експерти на организацията ще заминат за инспекции в Сирия на 1 октомври и до края на месеца ще представят доклад.
Пътната карта предвижда унищожаването на производственото оборудване на сирийските обекти да приключи до 1 ноември, а окончателната ликвидация на арсенала - до средата на следващата година.
Съветът за сигурност на ООН най-сетне заслужи името си, заяви френският министър на външните работи Лоран Фабиюс след гласуването. Само тази резолюция обаче сама по себе си няма да спаси Сирия, добави той.
Френският министър призова за съживяване на политическия процес чрез конференцията Женева-2. Намеквайки за заплахата за военни удари от страна на Вашингтон и Франция, той заяви, че твърдостта се е отплатила. Резолюцията обаче е само първият етап, подчерта Фабиюс и призова Съветът да запази бдителност.
"Не може да се вярва на думата на режим, който доскоро отричаше, че притежава такива оръжия.
Сътрудничеството на Сирия трябва да бъде безусловно, а прозрачността тотална", подчерта Фабиюс.
Резолюцията на Съвета за сигурност напълно съответства на договореностите между САЩ и Русия, заяви руският външен министър Сергей Лавров след гласуването. Току-що приетата резолюция отговаря на постигнатите в Женева руско-американски договорености, заяви той.
По думите му резолюцията "не попада под действието на Глава 7 от Устава на ООН и не допуска какъвто и да било автоматизъм в задействането на принудителни мерки".
Русия разчита, че раздробените фракции на сирийската опозиция ще успеят да заявят готовност да участват във втората международна конференция за сирия (Женева-2), заяви Лавров и призова "спонсорите на опозицията да им окаже необходимото въздействие".
Руският министър напомни, че
"отговорност за изпълнението на резолюцията носят не само сирийските власти, но и опозицията".
Той добави, че след като се присъедини към конвенцията за забрана на химическите оръжия, Сирия вече е започнала да изпълнява задълженията си, като е декларирала състоянието на химическия си арсенал, и подчерат, че Русия се ръководи от презумпцията, че "Дамаск и по-нататък ще сътрудничи добросъвестно и конструктивно с международните инспектори".
Държавният секертар на САЩ Джон Кери предупреди, че ще има последици за сирийския режим, ако не спазва ангажиментите си за химическо разоръжаване, предаде Франс прес. "Съветът показа, че ние всички все още сме способни на велики дела, когато работим заедно в името на общото благо", заяви американският дипломат. По думите му, ако резолюцията бъде приложена, това ще позволи да бъде елиминиран един от най-големите химически арсенали в света, в един от най-нестабилните региони на планетата.
Резолюция 2118 според британския външен иминстър Уилм Хейг е много положително събитие и трябва да бъде приложена стриктно, за да не може ужасите от 21 август да се повторят повече.
Американските сенатори републиканци Джон Маккейн и Линдзи Греъм отвхвърлиха текста като "още един триумф на надеждата над реалността" и изразиха
"краен скептицизъм", че Русия някога ще одобри заплаха със сила в случай на неизпълнение от Дамаск.
Кери подчерта, че резолюцията за първи път категорично постановява, че използването на химическо оръжие където и да било представлява заплаха за международния мир и сигурност, което поставя нова международна норма. Сирия не може да подбира или да отхвърля инспекторите на Организацията за забрана на химическите оръжия и е длъжна да им осигури безпрепятствен достъп до който и да било обект или лице, подчерта Кери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!