Н ад 20 хил. души ще бъдат заразени с ебола до началото на ноември, ако не бъде направено нищо за засилване на мерките за контрол върху епидемията в Западна Африка.
Това предупреди Световната здравна организация в свое проучване, цитирано от Франс прес.
Ако няма промяна в мерките за контрол върху епидемията, в началото на ноември ще има близо 10 хил. заразени в Либерия, почти 6 хил. в Гвинея и над 5 хил. в Сиера Леоне, твърди проучване на СЗО.
Без драстично подобрение на мерките, в следващите месеци ще станем свидетели не на стотици, а на хиляди смъртни случаи всяка седмица, добавя документът, подчертавайки, че
нивото на смъртността от болестта е 70,8%.
Според експертите ако не бъдат предприети мерки, вирусът ебола ще остане в региона в продължение на години и ще стане ендемичен.
Ако не спрем много бързо епидемията, това вече няма да бъде бедствие, а катастрофа, заяви на пресконференция в Женева д-р Кристофър Дай, директор по стратегическите въпроси в СЗО.
Той изтъкна, че настоящата епидемия,
най-тежката в историята на тази хеморагична треска, регистрирана през 1976 г.,
е твърде сходна с други епидемии, засегнали други африкански страни през последните години, като Демократична република Конго и Судан.
„Различното сега не са характеристиките на вируса, а естеството на засегнатото население“, посочи той, изтъквайки като фактор за заразяването голямата мобилност на населението.
Бързото разпространяване на епидемията се обяснява също с бавната реакция срещу ебола в началото на епидемията и
лошото състояние на системите за здравеопазване в трите основно засегнати държави,
добави експертът. За разлика от тези страни случаите на заразяване остава ограничен в Нигерия, която има по-добра система на здравеопазване.
От агенцията на ООН потвърдиха, че лекарствата и ваксините за ебола на експериментален етап няма да са на разположение в достатъчни количества още няколко месеца и затова няма да играят роля в сегашната битка с болестта.
По изчисления на ООН са нужни близо 1 млрд. долара през идните шест месеца за финансиране на медицинска, икономическа и продоволствена помощ в горещите точки на ебола в Западна Африка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!