Д ревният град Палмира е вече в ръцете на сунитската екстремистка групировка „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ), която е изтласкала силите на сирийската правителствена армия.
„Слава на Аллах, Палмира бе освободена“, се казва в разпространено съобщение на ИД.
Повечето от цивилните граждани са били евакуирани преди падането на града.
Според сведения от източници на място, войските на сирийския режим са се оттеглили от всички позиции в периферията на Палмира.
Ислямистите контролират военната база в града, затвора и щаба на разузнаването, заяви шефът на Сирийския център за наблюдение на човешките права Рами Абдулрахман, цитиран от Ройтерс.
Във въоръжените сблъсъци, започнали вчера, са убити най-малко 100 правителствени бойци.
Абдулрахман специално подчерта, че засега няма сведения за разрушаване на културно-историческите ценности в града, допълва Ройтерс.
Градът е изграден край останките от древна цивилизация, оцелели в продължение на 2000 години.
Преди падането му в ръцете на джихадистите стотици древни статуи са били преместени на сигурно място. С големите монументи и музея това обаче няма как да стане, което най-вероятно означава, че безценни артефакти ще бъдат унищожени от ИД, както се случи неотдавна с антични скулптури на 3000 години в Северен Ирак.
Палмира е град, известен със своите руини, преди всичко римски колони, храмове и погребални кули, които се намират в югозападната част на града. Те са част от едно от най-значителните културни средища на античния свят и са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Джихадистите продължиха да напредват, след като вчера сутринта превзеха сградата на Държавна сигурност (сирийското разузнаване) и преградно съоръжение близо до учреждение, в което се намират гражданските регистри на жителите на Палмира.
Боец от града, нарекъл се Мохамад Хасан ал Хомси, информира АФП по интернет, че войниците на режима са избягали след превземането на зданието на Държавна сигурност. Според него войниците се насочили към сградата на военното разузнаване в югозападната част на града близо до известните археологически обекти.
Настъплението на джихадистите последва ожесточените сблъсъци от нощта край северните квартали на града, при които имаше минометен обстрел и артилерийска стрелба.
В събота ИД успя да завладее по-голямата част от северните райони на града, но 24 часа по-късно беше отблъсната.
На 13 май групировката предприе щурм към Палмира – стратегически важен град за джихадистите, тъй като им дава достъп до сирийската пустиня, съседна на иракската провинция Анбар, голяма част от която те вече контролират, припомня АФП.
Преди два дни ИД установи пълен контрол върху град Рамади, столицата на Анбар, нанасяйки тежко поражение на иракските сили за сигурност въпреки засилената военновъздушна кампания на оглавяваната от САЩ коалиция.
В сряда Пентагонът заяви, че иракските войски са изоставили десетки единици американска военна техника, включително шест танка и толкова артилерийска техника, голям брой бронетранспортьори и стотина военни автомобила като джипове „Хъмви“, когато са бягали от групировката ИД в Рамади. Подобен развой на събитията имаше миналата година, когато разбитите иракски сили за сигурност изоставяха доставена от САЩ военна техника,
принуждавайки американците да я унищожават след това при въздушни удари срещу ИД.
Попитан дали иракчаните е трябвало да унищожат техниката, преди да напуснат града, за да не подсилват военните възможности на „Ислямска държава“, говорителят на Пентагона Стив Уорън отговори: „Определено за предпочитане е тя да бъде унищожена; в този случай това не е станало“.
С превземането на Палмира „Ислямска държава“ записа в актива си втори стратегически успех за една седмица и изложи на опасност един от най-известните археологически обекти в региона, пише в. „Вашингтон пост“. Тази победа и превземането на град Рамади в неделя
показват, че групировката има сила да продължи да превзема територия,
въпреки неотдавнашните изявления на американските власти, че „Ислямска държава“ е в отбранителна позиция след 10 месеца въздушни удари, подчертава американското издание.
Завладяването на Палмира има и друг аспект – там се намират великолепни антични останки, които освен че са застрашени от унищожаване, могат да се окажат и много доходоносни, ако бъдат изнесени и продадени, пише „Ню Йорк таймс“.
„Ислямска държава“ смята запазването на подобни останки от древността за проява на идолопоклонничество и неотдавна унищожи храмове и исторически артефакти в Ирак.
Групировката използва унищожаването на археологически обекти за пропагандни цели и Палмира вероятно ще бъде сполетяна от същата съдба, пише в. „Гардиън“.
За бойците на терен обаче 50-хилядният град е важен, тъй като е
заобиколен от газови находища и е пресечна точка на важни пътни артерии,
пише „Ню Йорк таймс“. Някогашният оазис, намиращ се на търговския път между източните цивилизации и Римската империя, сега е важна цел заради военните си бази, летището и пътищата, които свързват Палмира с Дамаск и Хомс, обяснява и в. „Файненшъл таймс“.
Загубата на града и околните газови находища, които доставят електричество до много от бастионите на режима на Башар Асад в Западна Сирия, е ново стратегическо поражение, което може да изложи Хомс и Дамаск на опасност, отбеляза „Гардиън“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!