Емирът на Катар, 61-годишният шейх Хамад бин Халифа Ал Тани, обяви днес, че е решил да абдикира и да отстъпи властта на сина си, престолонаследника принц Тамим.
В телевизионно обръщение към нацията емирът заяви, че е дошло време "да отвори нова страница" и "да повери отговорностите на новото поколение".
Обръщам се към всички вас, за да съобщя, че предавам властта на шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, каза той в речта си, излъчена от катарската държавна телевизия.
Абдикацията на шейх Хамад е
първата в Катар и в най-новата история на арабския свят,
където нито един владетел не се е отказвал от властта по своя воля, отбелязва Франс прес.
Новият емир, който е на 33 години, ще бъде най-младият държавен глава сред монарсите от Залива.Бог ми е свидетел, че не съм искал властта сама за себе си и не съм се стремил към нея по лични причини, каза емирът, който отстрани баща си с бекръвен държавен преврат през 1995 г., предаде Ройтерс.
Дипломати заявиха, че емирът отдавна планирал да абдикира в полза на престолонаследника. За решението се носеха слухове от месеци, допълва Асошиейтед прес.
Не е давано официално обяснение, но се смята, че шейх Хамад има здравословни проблеми.
Катар е малка страна, с едва 2 млн. души население,
но е най-големият износител в света на втечнен природен газ, глобална сила в инвестициите и финансов спонсор на бунтовете от Арабската пролет, отбелязва Ройтерс.
Агенцията цитира местния наблюдател Мохамед ал Мисфер, който не очаква големи промени във външната или вътрешната политика, подчертавайки, че шейх Тамим вече участваше в управлението на страната под ръководството на баща си.
Той вероятно ще започне процес на сформиране на ново правителство, което също ще контрастира с лидерите от старата гвардия в Залива, посочва Асошиейтед прес.
В речта си емирът не спомена изрично премиера и външен министър шейх Хамад бин Джасим Ал Тани, който също се очакваше да подаде оставка, просочва Ройтерс.
Емирът на Катар шейх Хамад бин Халифа Ал Тани, който днес предава властта на сина си след 18 години на трона, трансформира малката държава от Персийския залив
от пустинно блато в голям играч на световната сцена,
коментира АФП.
61-годишният шейх Хамад има проблеми с бъбреците, но дипломати твърдят, че не това е причината да абдикира.
Днешната ситуация далеч не прилича на собственото му възкачване на трона през юни 1995 г., когато свали баща си шейх Халифа бин Хамад Ал Тани. Самият той също трябваше да преживее преврат, както се твърдеше иницииран от сваления емир през февруари следващата година, след което затвърди властта си.
В крайна сметка сина и бащата се помириха и
уредиха финансов спор за милиарди долари
Хамад наследи празна държавна хазна, но имаше идея да превърне емирството в икономическа сила чрез развиването на неразработените по онова време газови резерви, третите най-големи в света.
До 2010 г. годишното производство на втечнен природен газ достигна 77 млн. т и това помогна на Катар да стане държавата с най-големия доход на глава от населението в света - 86 440 долара.
Когато дойде на власт през 1995 г., шейх Хамад имаше за цел да постави Катар на световната карта, разработвайки газовите ресурси, които баща му шейх Халифа не разработи от страх, че това ще промени обществото на емирството, казва френският журналист Оливие Да Лаж.
18 години по-късно той свърши работата - Катар се сдоби с достатъчно финансови ресурси, за да си
спечели уважението на съседните страни и на западните правителства,
коментира журналистът.
При управлението на Хамад Катарският инвестиционен фонд вложи милиарди долари в бизнеси, вариращи от германската автомобилна компания "Фолксваген" до френския енергиен гигант "Тотал" и британската верига супермаркети "Сейнсбъри" и банка "Барклис". Персийската държава разви също мощна медийна империя чрез "Ал Джазира", първата панарабска сателитна телевизия, която излъчва и на английски. Сега се подготвя и пускането на "Ал Джазира Америка".
Катар намери място и на световната спортна карта с успешната си кандидатура за домакин на Световното първенство по футбол през 2022 г.
При управлението на шейх Хамад емирството остана твърд съюзник на Запада, приемайки две американски военни бази в Ас Сайлиях и Ал Удеид. Хамад обаче запази добри отношения с ислямистките групи, включително "Мюсюлманско братство", което извлече голяма изгода от бунтовете от Арабската пролет.
Макар че е една от малкото арабски страни, установили връзки с Израел, Катар предостави убежище и на Халед Мешаал, лидера в изгнание на "Хамас", а наскоро прие офис на талибаните от Афганистан.
По време на управлението си шейх Хамад разчиташе силно на двама души - втората си съпруга Моза и на министър-председателя си шейх Хамад бин Джасим Ал Тани.
За решителността на Хамад допринася и военното му образование. Той е завършил елитна британска военна академия "Сандхърст" през 1971 г. и стана министър на отбраната през 1977 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!