С АЩ няма да пращат сухопътни войски в Ирак за борба срещу джихадистите от „Ислямска държава“ (ИД), увери президентът Барак Обама, след като най-висшият американски военен намекна, че има и такава възможност.
В реч във военновъздушната база „Макдил“ в Тампа, щата Флорида, Обама подчерта, че
въздушните удари ще са основният принос на САЩ в борбата срещу ИД,
както и координирането на международната коалиция срещу тези екстремисти, в която по думите му вече влизат над 40 държави.
„Искам да бъда ясен. Намиращите се в Ирак американски сили нямат и няма да имат бойни задачи“, каза Обама. „Не можем да заемем мястото на арабските страни при обезопасяването на собствения им регион“, изтъкна още той.
Обама посочи, че САЩ ще нанасят въздушни удари и ще помагат при обучението и екипирането на местните сили.
Изказването на американския президент дойде ден след като председателят на Комитета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ
ген. Мартин Демпси допусна възможността в борбата срещу ИД да се включат американски сухопътни войски.
„Като ваш главнокомандващ няма да пращам вас и другите ни въоръжени сили да водите още една сухопътна война в Ирак“, увери Обама военнослужещите от военновъздушната база „Макдил“.
Онлайн подкрепата за „Ислямска държава“ е нараснала, откакто започнаха американските въздушни удари в Ирак, заяви пред комисията по вътрешна сигурност на Камарата на представителите на САЩ директорът на ФБР Джеймс Коми, цитиран от Франс прес.
Броят на бойците на тази групировка в Сирия и Ирак е между 20 и 31 хил. души, заяви на същото изслушване директорът на американския Национален център за борба с тероризма Матю Олсън.
Той подчерта, че тази численост отразява нарастване на броя на бойците на ИД, особено след началото на американските въздушни удари.
Олсън добави, че
разузнаването не разполага с информация ИД да готви нападение на територията на САЩ.
От 8 август американските ВВС са извършили 167 удара срещу джихадистите в Ирак.
Около половината иракска армия не е в състояние да си партнира ефикасно със САЩ в борбата срещу ИД в Западен и Северен Ирак, заяви в Париж ген. Мартин Демпси, цитиран от Асошиейтед прес. Другата половина от иракската армия пък трябва да бъде частично преизградена чрез обучение и допълнителна екипировка от САЩ, добави най-висшият американски военен.
Камарата на представителите в САЩ одобри план на президента Барак Обама за обучаване и въоръжаване на умерените сирийски бунтовници,
но остава нерешен въпросът дали ще им бъдат предоставени усъвършенствани оръжия, от каквито те казват, че се нуждаят, за да победят „Ислямска държава“, съобщи Ройтерс.
Долната камара на американския Конгрес гласува с 273 гласа „за“ срещу 156 „против“ плана. Написана като изменение на временно действащ нормативен акт във финансовата сфера, мярката не включва никакви финансови средства, с които да се плаща за тренировките и оръжията. Тя бе приета с подкрепата и на демократи, и на републиканци, но също така и със значителна опозиция от членове на двете партии.
Нормативният акт ще бъде подписан от Обама, за да влезе в сила като закон, само ако бъде одобрен от Сената, което се очаква да стане най-рано в четвъртък.
Разрешението, подкрепено от Камарата на представителите, ще е валидно само до 11 декември.
Междувременно новият министър-председател на Ирак Хайдер ал Абади каза, че
чуждестранни сухопътни войски за борба срещу групировката „Ислямска държава“ нито са нужни, нито са желани,
предаде Асошиейтед прес.
В първото си интервю за чуждестранна медия, откакто пое поста на 8 септември, Абади каза, че американските въздушни удари помагат за отблъскването на сунитската радикална група, но подчерта, че стъпване на чужд ботуш на терен изобщо не е въпрос на дневен ред.
„Не само, че не е необходимо. Не ги искаме. Няма и да го позволим. Точка.“
Абади също така призова международната общност да разшири кампанията си срещу екстремистите в съседна Сирия.
Иранският президент Хасан Рохани
разкритикува отказа на САЩ да изпратят сухопътни войски да се бият с джихадистите от организацията „Ислямска държава“,
съобщи Франс прес.
В интервю за американската телевизия Ен Би Си Рохани заяви, че срамните действия на групировката нарушават принципите на исляма, а „убийствата на невинни хора са равносилни на това да убиеш цялото човечество“, предаде Ройтерс.
„Да не би американците да ги е страх, че ще има ранени и убити сред техните редици в Ирак? Възможно ли е да се пребори тероризмът без изпитание, без саможертва? Във всички регионални и световни конфликти печелят тези, които са готови на саможертва“, каза Рохани.
Следващата седмица Рохани ще участва в Общото събрание на ООН в Ню Йорк, където се очаква главно да се обсъждат начини за борба срещу „Ислямска държава“.
Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф заяви, че „Ислямска държава“ е опасно явление, което не може да бъде сдържано или изкоренено само с въздушни удари, посочи АФП.
В кратка реч пред вашингтонски мозъчен тръст Зариф отново изказа съжаление, че Техеран не е бил поканен на международната конференция в Париж и допълни, че неговата страна може да изиграе централна роля в борбата срещу джихадистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!