В Египет започна съдебен нов масов процес срещу ислямисти, сред които върховният водач на движението „Мюсюлмански братя“ – Мохамед Бадия.
Подсъдими са 683 души. Те са обвинени в убийство и саботаж, съобщиха АП и Ройтерс.
Обвиненията са свързани с размирици през август миналата година, когато загинаха над 600 души, след като силите за сигурност атакуваха демонстрации на „Мюсюлманските братя“ в Кайро.
В залата присъстваха само 60 от всички 683 подсъдими. Останалите са съдени задочно. Бадия също не се яви пред съда, за което властите посочиха като причина съображения, свързани със сигурността.
Делото се гледа в град Миня, където вчера същият съд постанови смъртни наказания на 529 членове на забранената ислямистка организация по обвинения в убийство на полицай и други престъпления.
Тези дела предизвикаха общественото недоволство.
Полицията в Миня дори използва сълзотворен газ, за да разпръсне протести
срещу съдебните процеси, предаде Ройтерс. Около 700 души протестираха в градския университет срещу днешния протест. Демонстрации имаше и в Университета на Александрия.
Съветът на ООН за човешки права заяви, че решението на египетски съд да осъди на смърт 529 членове на „Мюсюлмански братя“ противоречи на международното право и изрази безпокойство, че и други обвиняеми може да получат смъртни присъди.
Присъдата от вчера е
шокиращ пример за безумна съдебна система,
коментира в. „Ню Йорк таймс“. Тя може да падне при разглеждането на делото от апелативен съд, но е признак за възмутително засилване на безмилостните мерки, предприети от воденото от армията правителство срещу движението „Мюсюлмански братя“ и привържениците на Мохамед Морси. Тя ще радикализират допълнително неговите членове и почти сигурно ще засили нестабилността в Египет, посочва американското издание.
Няма как да се гледа на съдебната процедура по друг начин, освен като на показно дело с предопределен политически резултат. Очевидно целта е да бъде сплашен всеки, който дръзне да се опълчи на армията или покаже симпатия към „Братята“ или бившия президент, избран през 2012 г. на демократични избори и свален с военен преврат миналото лято.
Според юристи става дума за
най-масовата колективна присъда в модерната египетска история.
Тя бе произнесена след съдебен процес, траял малко повече от два дни – време, което не е достатъчно за осъждането дори на един човек, камо ли пък 529, обвинени в убийството на полицейски служител и в бунтове след свалянето на Морси. Осъждането на толкова хора на смърт е абсурдно. Фактът, че 16 от обвиняемите бяха оправдани не легитимира ни най-малко делото. Само 123 обвиняеми присъстваха в съдебната зала – останалите бяха пуснати или под гаранция, или се укриват. Случаят изважда на бял свят вредна система, която бързо наказа поддръжниците на Морси и едновременно с това си затваря очите за нарушаването на човешките права от страна на воденото от армията правителство, коментира изданието.
Правителствата, разбира се, имат задължението да пазят гражданите си и да подвеждат под наказателна отговорност престъпниците. Но това дело има всичките елементи на вендета, а не на честно и строго съдебно решение. Необяснимо защо Съединените щати и Великобритания направиха индивидуални и доста сходни изявления, в които казаха, че са „дълбоко загрижени“. Тази реакция надали ще окаже голямо влияние върху египетската армия и населението, което изглежда склонно да толерира нейните злоупотреби, пише в заключение „Ню Йорк таймс“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!