И ран е спрял най-спорната дейност по обогатяване на уран, съгласно споразумението със световните сили, което влезе в сила днес. Това показва поверителен доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), цитиран от Ройтерс.
Докладът посочва също, че Иран е започнал да разрежда запасите си от уран, обогатен до 20% – ниво, което увеличава възможностите за произвеждане на гориво за атомна бомба.
В отговор
ЕС преустанови от днес за срок от шест месеца редица икономически санкции срещу Техеран,
обявиха външните министри на ЕС, цитирани от АФП и ИТАР-ТАСС. "Преустановяването на санкциите влиза в сила от днес", обяви върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън. Сред преустановените икономически санкции на ЕС е забраната за финансови транзакции с Иран, инвестициите в иранската нефтохимическа промишленост, застраховането на иранските петролни танкери и търговията със скъпоценни камъни и метали.
По-рано иранската държавна телевизия съобщи, че инспекторите на ООН в Иран са започнали изключването на центрофуги за производство на високообогатен уран в завода в Натанз и че инспекторите са се отправили към Фордо.
"Инспекторите от МААЕ в Натанз започнаха изключването на каскади", каза ръководителят на Иранската организация за атомна енергия Али Акбар Салехи пред телевизията, имайки предвид свързаните мрежи от центрофуги.
"Айсбергът на санкциите срещу Иран се топи",
допълни той.
Доброволното прекратяване на обогатяването на уран до 20% е основната мярка, която Иран предприе днес в 12,00 ч. местно време (10,30 ч. по наше време)
"Две каскади (от центрофуги) в Натанз и четири каскади във Фордо ще бъдат изключени в 12,00 ч., което означава, че процесът на обогатяване до 20% действително ще бъде спряно. Имаме достатъчно запаси от обогатен до 20% уран за следващите четири-пет години, така че нямаме нужда" да продължаваме производството, заяви по-рано през деня Салехи.
Докладът на МААЕ изброява и
други мерки, които Иран е склонил да приеме,
съгласно временното споразумение с шестте световни сили. Те включват обещание да не строи повече обекти за обогатяване за период от шест месеца, какъвто е срокът на споразумението. Тази стъпка цели да се спечели време за преговорите по окончателно уреждане на десетгодишния спор между Иран и шестте сили.
Преговорите с Иран за ядрената му програма трябва да се подновят през февруари,
заяви Аштън, цитирана от ДПА. Това е важна първа стъпка, но е нужна още работа, за да се разсее безпокойството на международната общност във връзка с мирния характер на иранската ядрена програма, посочи шефът на европейската дипломация. През идните шест месеца точното прилагане на приетите мерки ще е ключово, добави Аштън, която представлява шестте световни сили в преговорите с Иран.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!