П редставител на сирийските бунтовници съобщи, че те са започнали контраатака срещу правителствените сили в Алепо, предаде Ройтерс.
Закария Малахиджи от групировката Фастаким, заяви, че "неговите хора са започнали военни действия срещу правителствените сили". Контраатаката е предприета от последните части под бунтовнически контрол в Алепо. Според очевидци бунтовниците взривили кола бомба югозападно от Стария град на Алепо.
Вижте Алепо днес в снимки
Ужасът от войната в 23 кадъра: Алепо ПРЕДИ и СЛЕД
Обявеното във вторник примирие продължи по-малко от денонощие. Споразумението за спиране на огъня бе договорено при посредничеството на Русия и Турция. То предвиждаше да бъдат пропуснати автобуси, които да извеждат цивилни от града към северозападната провинция Идлиб. С тази евакуация многогодишната битка за Алепо трябваше де факто да приключи.
Планираната евакуация обаче спря принудително, след като тази сутрин отново започнаха въздушни удари и обстрел
на последния квартал в Източен Алепо, все още оставащ в ръцете на бунтовниците.
Битката за Алепо приключи, 80 000 бежанци тръгват към Турция
"Те започнаха да бомбардират, сякаш няма такива неща като "прекратяване на огъня" и "евакуация на мирното население", каза медийният активист Махмуд Раслан, цитиран от Асошиейтед прес. "Те обявиха, че искат да ни избият всички", добави той.
Не е ясно дали самолетите са сирийски или руски. Според Сирийски център за наблюдение на правата на човека, неправителствена мониторингова организация, са били убити най-малко 6 души.
Около 1000 души, евакуирани от Източен Алепо през нощта, са били задържани на контролно-пропускателен пункт край града от иранска шиитска милиция.
"Тези хора бяха пропуснати на руския КПП, но след като напуснаха Алепо, бяха спрени на втория КПП от иранците, които все още не искат да ги пропуснат", каза директорът на Турския Червен полумесец Керем Киник пред Анадолската агенция. Иранците поставили допълнителни условия за спирането на огъня - предаване на останките на ирански бойци, убити в Алепо, както и на ирански пленници, държани от бунтовниците в контролираната от тях северозападна провинция Идлиб. Ирански войници се бият на страната на правителствените сили в сирийската гражданска война, отбелязва Ройтерс.
Юридически съветник на опозицията обвини Иран, че с допълнителните си условия е осуетил примирието.
Двете воюващи страни взаимно се обвиняват кой е започнал първи стрелбата тази сутрин
Превземането на Алепо от сирийското правителство след продължителни и наказателни военни удари е преломен момент в опустошителната гражданска война в страната - то предоставя на президента Башар Асад контрол над почти всички големи градски райони и дава заявка за участие в по-широката война на световната общност срещу екстремистите от "Ислямска държава", вкопчили се в североизточни райони на Сирия, отбелязва Асошиейтед прес.
Перспективата за такова сътрудничество някога щеше да бъде оценена като много малко вероятна. Асад бе отхвърлен от Запада и голяма част от региона, след като си послужи с брутални средства през продължаващата шест години касапница, в която загинаха стотици хиляди хора, половината от населението на Сирия бе принудено да напусне домовете си, а милиони бежанци се отправиха към съседни страни и Европа.
Светът шокиран от зверски убийства на деца в Сирия
В Сирия е катастрофално, въвеждат "Режим на тишина”
Много неща обаче се промениха. Русия на Владимир Путин подкрепи напълно Асад, когато нито един от играчите на световната сцена не пожела да заеме страната му. От множеството бунтовнически формации останаха малък брой изолирани групи, разпръснати из страната и загубили устрема си, които в най-добрия случай вероятно ще се върнат към бунтове от малък мащаб.
Изключително важно е, че новоизбраният американски президент демонстрира известна гъвкавост, която липсваше на Барак Обама. След като обеща да засили военните действия срещу групировката "Ислямска държава", Доналд Тръмп намекна, че би работил с Асад и Русия, пише още Асошиейтед прес в анализ.
Ако настъпи такава промяна, ще се излезе от неудобната ситуация, усложнявала двугодишните усилия на водената от САЩ военна коалиция за прогонване на екстремистите от "Ислямска държава" от териториите, които те превзеха в Ирак и Сирия през 2014 г. В тези райони групировката установи изключително безмилостен "халифат" с масови убийства и поробване, наложи бруталната си интерпретация на исляма и разпали регионални бунтове и световен тероризъм, допълва агенцията.
Алепо - най-големият град в Сирия, някога икономическа столица на страната, има символно и стратегическо значение
като древен търговски център и дългогодишна врата към Турция и Запада. Асад контролира и столицата Дамаск, големите градове Хомс и Хама, както и по-голямата част от района по границата с Ливан и средиземноморското крайбрежие, където властва неговото алауитско малцинство.
"Превземането на Алепо ще постави Асад в позиция да претендира, че е легитимният суверенен лидер на Сирия и да лобира пред международната общност да му окаже подкрепа", каза Дженифър Кафарела от базирания във Вашингтон Институт за изследвания на войните. Той има по-големи шансове да постигне това, ако се ангажира активно в борбата срещу групировката "Ислямска държава".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!