Дамаск прекоси "червената линия", но какво ще направи сега Вашингтон?
Заключението в писмото, изпратено от Белия дом до членове на Конгреса, че сирийският режим е използвал малки количества нервнопаралитичен газ зарин по време на конфликта, поражда множество въпроси какво ще предприемат сега САЩ.
Няколко пъти Вашингтон предупреди, че използването на химически оръжия в Сирия ще бъде прекрачване на "червена линия", посочва сп. "Икономист".
Убеждението, че Дамаск използва оръжия вече беше изразено от Израел, а преди това и от британски и френски представители, които призоваха генералния секретар на ООН Бан Ки-мун да започне незабавно разследване.
Дълго време Башар Асад се колебаеше да използва химическо оръжие заради предупрежденията на САЩ. Но сега, давайки си сметка за
нежеланието на Вашингтон да се впусне в сирийския конфликт,
Асад вероятно е решил да използва малки количества химическо оръжие, за да тества президента Обама, посочва списанието.
Ако има солидни доказателства, че Дамаск действително използва химически оръжия, то реакцията на Обама ще покаже на Асад и на останалата част от света дали американските заплахи могат да се взимат на сериозно, посочва още изданието.
Няколко пъти Обама предупреди, че използването на химически оръжия ще предизвика американска или международна намеса в Сирия, припомня в тази насока в. "Ню Йорк таймс".
Представителите на Белия дом сега не дадоха индикации какво ще направи Обама, освен че поясниха, че всяко американско действие ще бъде координирано с американските съюзници.
Американски конгресмени и от двете партии са единодушни, че червената линия е била прекосена от страна на Сирия, но между тях има различия какво предстои да се направи, допълва вестникът.
Ако САЩ се сдобият с убедителни доказаталества за използването на химически оръжия в Сирия какво ще направи Обама, пита в. "Вашингтон пост".
Ще прати ли американски военни в Сирия
и ако не го направи, дали от това няма да пострада американския имидж?
Изданието припомня в друга статия, че на два пъти Обама е предупредил Сирия за прекосяването на червената линия - първо през август миналата година, а после и през март на настоящата година.
Но и в двата случая в действителност предупрежденията не бяха чак толкова тежки.
През август Обама само заяви, че ако Сирия прекоси червената линия, това ще промени неговия начин на мислене за тази страна. Във втория случай Обама припомни на Сирия, че светът гледа какво се случва и ще държи сметка, но с тези думи той по-скоро искаше да покаже как САЩ ще отговорят на отговора на света в случай на прекосяване на червената линия, пише в. "Вашингтон пост".
Сега следователи на ООН ще проучат пробите от почвата в Сирия, събрани от западни разузнавания и ще посетят лагери на сирийски бежанци, за да намерят потвърждение, че режимът е използвал зарин срещу опонентите си, посочва в. "Гардиън".
Ако това действително се докаже,
ще се увеличи натискът върху САЩ,
които след войните в Афганистан и Ирак демонстрират силно нежелание да се намесват в друг конфликт, който може да се проточи и в който никой няма да победи, допълва вестникът.
Изданието посочва, че администрацията на Обама с право е предпазлива относно използването на химическите оръжия, защото не иска да повтори грешката от Ирак, когато Белият дом убеждаваше Конгреса в наличието на оръжия за масово поразяване, без да разполага със силни доказателства в тази насока.
Сега има множество хипотези за евентуалните действия на Вашингтон, посочва в. "Фигаро".
САЩ могат да решат да предоставят оръжия на сирийските бунтовници - нещо, което те досега отказваха да направят, изтъквайки техните връзки с "Ал Кайда". Пасивната реакция обаче би могла да накара Асад да използва по-мащабно химическите си оръжия, предупреждава вестникът.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че увеличаващите се доказателства за използването на химически оръжия от сирийския режим са илюстрация за
изключително сериозна ескалация на напрежението в Сирия,
която може да насърчи международната общност да направи повече, предаде Франс прес.
Това е изключително сериозно, това е военно престъпление, на което трябва да гледаме възможно най-сериозно, заяви Камерън пред Би Би Си.
Премиерът изрази съгласие с президента на САЩ Барак Обама, че използването на химическите оръжия е "червена линия, която трябва да ни подтикне да направим повече, в случай че бъде прекрачена".
Той призова за увеличаване на натиска над режима и за сътрудничество с партньорите и сирийската опозиция, за да се намери доброто решение.
Проблемът, според Камерън, е как да се увеличи натискът.
Според него това може да стане чрез подготовка, обучение и подпомагане на опозицията.
Същевременно израелският заместник-министър на външните работи Зеев Елкин призова САЩ да прибягнат до военни действия, за да поемат контрола върху арсеналите.
Китай се обявява категорично против употребата на химически оръжия и
не подкрепя използването на военна сила
срещу която и да е държава, заяви пред журналисти говорителката на китайското външно министерство Хуа Чунин, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Независимо кой използва химически оръжия - ние сме категорично против, отговори тя, запитана за позицията на Пекин във връзка с изявление на Пентагона, че правителствените войски в Сирия може да са употребили химическо оръжие "в ограничен мащаб".
Според Китай всички страни в сирийския конфликт трябва и занапред да търсят решение на проблема с политически средства.
Днес е необходимо правителството и опозицията да спрат насилието, да започнат политически диалог и преход въз основа на комюникето от срещата на външните министри на Групата за действие за Сирия в Женева, заяви говорителката.
Засега ЕС не е убеден в употребата на химически оръжия в Сирия
Все още имаме нужда от допълнителна оценка, от разследване на място, заяви Майкъл Ман, говорител на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.
Употребата на такива оръжия е напълно неприемлива, при каквито и да било условия, още проверяваме дали се е случило, добави говорителят.
Очакваме разследване на ООН да установи на място какво действително е станало, заяви Ман.
Изглежда режимът не уважава много човешките права, допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!