Н ури ал Малики, премиер на Ирак през изминалите осем години, обяви официално, че се отказва от поста в полза на своя приемник Хайдер ал Абади.
Очакванията са това да сложи край на политическа безизходица, хвърлила страната в несигурност, докато тя се опитва да се справи със сунитския бунт.
„Обявявам пред вас, че оттеглям кандидатурата си в полза на своя брат Хайдер ал Абади,
за да облекча развитието на политическия процес и съставянето на ново правителство“, заяви Малики в телевизионно обръщение, застанал редом с Абади и други шиитски политици, посочва Ройтерс.
Малики подчерта, че решението му се основава на желанието да пази висшите интереси на страната и добави, че той няма да бъде причина за каквито и да било кръвопролития.
„Ще продължа да браня Ирак и неговия народ“, добави Малики, който беше подложен на огромен натиск да се оттегли в полза на не толкова поляризираща фигура, способна да противодейства на групировката „Ислямска държава“.
Групировката създава
най-голямата заплаха за сигурността на Ирак от падането на Саддам Хюсеин през 2003 г.
Иракският президент Фуад Масум възложи в понеделник на Абади да състави следващото правителство, но досега Малики отказваше да се оттегли, заплашвайки президента със съдебни действия за нарушаване на конституцията.
Специалният представител на ООН в Багдад – бившият външен министър на България Николай Младенов, определи като „историческа стъпка“ за Ирак решението на Малики да се оттегли, предаде Франс прес.
„Решението на Малики да даде възможност за сформиране на ново правителство без повече бавене свидетелства за държавническа позиция и ангажимент към демократичния процес и конституцията“, заяви той в комюнике.
Това ще позволи да се извърши друга историческа стъпка:
мирно предаване на управлението в страна, преживяла толкова много кланета и насилие,
добави Младенов.
Белият дом приветства Малики за отказа му да се бори за трети мандат и за изразената подкрепа за неговия приемник Хайдер ал Абади, съобщи Ройтерс.
„Днес иракчаните направиха нова важна крачка напред в обединяването на страната си“, посочи в комюнике съветничката на американския президент Барак Обама по националната сигурност Сюзан Райс.
„Приветстваме премиера Малики за решението му да подкрепи приемника си Хайдер ал Абади в усилията му да състави ново правителство съгласно конституцията“, каза още Райс.
Тя изтъкна, че новият министър-председател е получил послания за подкрепа от цял свят.
„Това е окуражаващо и се надяваме то да даде възможност на Ирак да поеме по нов път и
да обедини народа му срещу заплахата, каквато представлява „Ислямска държава“,
отбеляза съветничката.
Същевременно Германия започна да доставя хуманитарна помощ за Ирак, а Великобритания обяви, че преустановява пусканията на помощи от самолети за цивилните, бягащи от джихадистите в Северен Ирак.
„Преразглеждаме нуждите преди да пускаме допълнителна хуманитарна помощ, тъй като доставките за планината Синджар изглежда са достатъчни. Този вариант обаче продължава да се има предвид“, каза говорителят на премиера Дейвид Камерън след кризисно заседание на кабинета.
Членове на кюрдското малцинство язиди потърсиха убежище в Синджар в Северен Ирак, за да избягат от започналото преди две седмици настъпление на джихадистите от „Ислямска държава“.
Има развитие и в позициите по въпроса за евентуално въоръжаване на кюрдите в Северен Ирак,
които се сражават с екстремистите.
Великобритания заяви, че е склонна да разгледа тази възможност, ако ѝ бъде отправена молба за това, заяви говорител на Камерън.
Франция и САЩ вече съобщиха, че ще доставят оръжие на кюрдските сили, а Германия каза, че би могла да направи същото.
Френският министър на външните работи Лоран Фабиюс призова Европа да се обедини и да окаже помощ на Ирак и на кюрдите в страната в борбата им срещу „Ислямска държава“.
„Необходимо ни е единство за оказване на поддръжка на Ирак, включително на иракските кюрди. Трябва да действаме решително и бързо“,
призова Фабиюс на пристигане в Брюксел за участие в извънредната среща на външните министри от ЕС за Ирак и Украйна, която бе свикана по негова инициатива.
Австрийският министър на външните работи Себастиан Курц обаче даде да се разбере, че страната му няма да достави оръжия на иракските кюрди, а ще се съсредоточи върху изпращането на хуманитарна помощ, предаде Ройтерс.
„Не сме готови да участваме в оръжейните доставки... Както знаете, ние не сме голям износител на оръжия, не сме голяма военна сила“, заяви лаконично Курц.
Германският канцлер Ангела Меркел обаче не изключи възможността страната ѝ да достави в бъдеще оръжие на Ирак, за да противодейства на терористичната групировка „Ислямска държава“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!