И ракският парламент одобри в понеделник вечерта новото правителство на премиера шиит Хайдер ал Абади, предадоха световните агенции.
Кабинетът получи 177 гласа „за“ от 328-членния парламент.
Повечето важни постове бяха дадени на шиити или на хора, които вече бяха част от върхушката, коментира „Лос Анджелис таймс“. Освен шиити, в правителството влизат и представители на кюрдската и сунитската общност, които вече бяха част от ръководството на страната.
Съгласно системата за управление в Ирак, договорена след падането на Саддам Хюсеин, и съгласно конституцията, приета през 2005 г., министър-председателят е от шиитското мнозинство, председателят на парламента е сунит, а президентът – кюрд. В края на юли парламентът избра за държавен глава кюрда Фуад Масум, но неговият пост до голяма степен е представителен, властта се намира в ръцете на премиера.
Бившият премиер Ибрахим ал Джаафари, шиит, е новият иракски министър на външните работи. Неговият едноверец Адел Абдел Махди от партията „Висш иракски ислямски съвет“ оглави ключовото министерство на петрола.
Кабинетът обаче не включва министри на вътрешните работи и на отбраната –
невралгични постове в борбата с джихадистите. Министър-председателят Абади обеща да назначи такива до седмица след консултации.
Целта на създаването на ново правителство беше да бъде заменен предишния премиер Нури ал Малики, непопулярен защото маргинализира сунитското малцинство до степен, при която то приветства като „освободители“ екстремистите от „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ), отбелязва „Лос Анджелис таймс“.
При представянето на своята управленска програма, Абади обяви, че
основни приоритети на неговото правителство ще бъдат изкореняването на тероризма
и разрешаването на споровете с кюрдския автономен регион в северната част на страната.
Така Ирак се сдоби с кабинет повече от четири месеца след парламентарните избори на 30 април. Правителството бе формирано на фона на въоръжения конфликт между иракските сили за сигурност, получаващи американска поддръжка от въздуха, и сунитската джихадистка групировка ИД, която превзе обширни райони в северната и западната част на страната.
Иракските политици бяха подложени на
силен международен натиск да съставят кабинет
с цел обединяване на обществото за борба срещу ислямистите. Досегашният премиер, шиитът Нури ал Малики, в крайна сметка се съгласи да се оттегли от поста, което откри пътя за съставяне на правителството.
Кюрдските депутати първоначално отказаха да участват в заседанието на парламента, гласуващо новия кабинет, за да изчакат инструкции от своите лидери. В крайна сметка те влязоха в залата, докато Абади представяше своята управленска програма, и го подкрепиха при гласуването. Кюрдските депутати обаче дадоха на Абади три месеца, за да изпълни техни искания, включително да бъде постигнато споразумение за дела на автономния им регион в северната част на страната от федералния бюджет.
Отношенията между централната власт в Багдад и Иракски Кюрдистан, които исторически са трудни заради спорове за контрола върху природни ресурси, най-вече за петрола и територии, се обтегнаха още повече в резултат на настъплението на ИД.
Кюрдските сили се възползваха от пораженията на иракската армия, за да превземат земи, за които отдавна претендират. След като настъпващите джихадисти заплашиха дори регионалната столица Ербил, вече бившият премиер Нури ал Малики заповяда на иракските военновъздушни сили да помогнат на кюрдските милиции.
Междувременно президентът на САЩ
Барак Обама се обади да поздрави Абади с избора за премиер
на страната и да обсъдят ангажимента на Вашингтон да продължи да помага на Багдад в борбата с ИД.
Обама и Абади се обединили около мнението, че е много важно новото правителство в Багдад да предприеме бързо конкретни мерки, за да отговори на аспирациите и легитимните оплаквания на иракския народ. Иракският премиер поел ангажимент да работи с всички общности в страната, както и с регионалните и международните партньори, за да укрепи нейните способности в борбата с „този общ враг“ – ИД.
За Обама новото иракско правителство е от основно значение за американските планове за справяне с ИД, отбелязва „Лос Анджелис таймс“. Освен продължаващите въздушни удари, американския президент залага на сътрудничество с други страни от Близкия изток, обучение и екипиране на иракската армия, кюрдските и сунитски сили за борба срещу ИД.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери приветства формирането на ново правителство в Ирак. Съставянето на един включващ всички общности кабинет е важно събитие за тази страна, в момент, когато тя се бори с ИД, заяви Кери пред репортери.
Администрацията на Обама обмисля голямо разширяване на обхвата на въздушните удари с безпилотни самолети в Ирак, според статия на в. „Уолстрийт джърнъл“. Цел на американските военновъздушни сили ще станат линиите на доставка и логистичните центрове на ИД. Пентагонът подкрепя разширяването на военната операция и срещу обекти в Сирия, но „това е повече от чисто военен проблем“, цитира се изказването на източник на изданието в американската армия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!