И ракските правителствени войски влязоха в последното населено място, разположено на северните подстъпи към Мосул, съобщи сноши иракската телевизия „Ас Сумария“.
Армейските подразделения атакуваха градчето Тел Кайф, намиращо се само на 5 км от „столицата“ на терористичната групировка ДАЕШ
(арабски акроним на „Ислямска държава“). Атакуващите успели да превземат два квартала и издигнали там иракските знамена. Телевизията съобщила също, че при въздушен удар по Тел Кайф бил ликвидиран заместник-наместника на екстремистите в Мосул.
В сухопътната военна операция участват общо 60 хил. души от правителствените войски, антитерористичните подразделения, федералната и местната полиция, кюрдските отряди „пешмерга“, шиитските милиции и местните сунитски племена.
Те са подкрепяни от самолетите на международната антитерористична коалиция начело със САЩ, правителствената авиация и артилерия. По данни на разузнаването в града се намират между 5 и 6 хил. джихадисти.
Междувременно Ирак отказа предложението на Турция да участва в офанзивата. В момента Анкара води спор с иракското правителство относно присъствието на турски войски във военната база „Башика“, близо до Мосул.
„Знаем, че турците искат да участват. Благодарим им, но това е нещо, с което иракчаните ще се справят“,
заяви иракският премиер след среща с американския министър на отбраната Аштън Картър в Багдад.
Ердоган пробуди османското минало, имал план
Започна операцията срещу столицата на ДАЕШ
"Ислямска държава" забрани бурките в Северен Ирак
Турският премиер Бинали Йълдъръм пък заяви, че Турция засега не е нужно да взема активно участие в наземната фаза от операцията, но Анкара не е удовлетворена от обещанията на Вашингтон и Багдад за неучастие и при необходимост е готова да предприеме действия и да се включи с въздушни удари например.
„Турция не може да бъде безразлична към ситуацията в Ирак, като се има предвид 350-километровата граница с тази страна, и не може да остане безучастна на фона на масовите убийства, потенциалната вълна от бежанци и сблъсъци в граничната зона.
Ние ще предприемем действия, ако е необходимо. Готови сме за това, тъй като обещанията на САЩ и Ирак шиитските милиции и ПКК да не участват в операциите в Мосул не ни удовлетворяват“, каза Йълдъръм пред телевизия NTV.
Военната операция по отвоюването на Мосул от ДАЕШ започна на 17 октомври. Джихадистите смятат града за своя столица в Ирак. В Мосул се намират около 1,3 млн. души и над 6 хил. ислямисти. Градът беше оставен от правителствените войски практически без бой през юни 2014 г., когато беше нападнат от формированията на ДАЕШ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!