Д жихадистката групировка „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ), която превзе територии в Ирак, официално обяви създаването на халифат, въпреки че иракските правителствени сили започнаха да отблъскват бойците ѝ при настъпление, съсредоточено върху възвръщането на град Тикрит, пише британският в. „Файненшъл таймс“.
Говорител на ИДИЛ заяви, че ръководството на групировката е решило да установи халифат – суверенна държава, смятана от много мюсюлмани за официален приемник на властта на пророка Мохамед.
Лидерът на ИДИЛ Абу Бакр ал Багдади беше обявен за халиф и според групировката сега всички мюсюлмани по света трябва да се закълнат във вярност пред него,
изтъква изданието.
Според анализатори, цитирани от британския в. „Гардиън“, с обявяването на халифат ИДИЛ отправя пряко предизвикателство към арабските управници в Залива и към „Ал Кайда“, която се отрече от групировката през февруари.
Обявлението, направено в първия ден на свещения за мюсюлманите месец рамазан, на практика преименува групировката на „Ислямска държава“ и съживява идеята за ислямски халифат, който не е съществувал като признат политически субект, откакто беше премахнат преди 90 години от първия президент на съвременна Турция Кемал Ататюрк, отбелязва американският в. „Уолстрийт джърнъл“.
Според изданието обаче още не е ясно каква значимост има тази декларация. Важността ѝ до голяма степен ще зависи от
реакцията на Айман аз Зауахири – лидера на „Ал Кайда“, която беше смятана за водещата ислямистка въоръжена организация преди внезапния възход на ИДИЛ през последната година.
Могъщата някога организация на Зауахири напоследък е засенчена от групировката на Багдади, след като ИДИЛ се издигна като важна военна сила в Сирия. По-практичният и не толкова теоретичен подход на ИДИЛ към воденето на джихад я прави привлекателна за млади новобранци и богати дарители, които нямат търпение да видят осъществена мечтата си за ислямска държава.
Декларацията на ИДИЛ е колкото предупреждение към „Ал Кайда“, толкова и предсрочно обявяване на победа над другите ѝ врагове като иракското правителство и неговите поддръжници от Иран и Запада, коментира „Уолстрийт джърнъл“.
Руски специалисти и изтребители пристигнаха в Ирак, за да помагат на правителствените сили в борбата с джихадистите,
пише в. „Ню Йорк таймс“.
Този ход на Русия беше най-малкото косвен укор към САЩ, които според Ирак твърде много се бавят с изпращането на американски изтребители и хеликоптери, въпреки че Вашингтон подготвя доставянето им, изтъква американското издание.
Декларацията на групировката „Ислямска държава“ за създаване на халифат в земите, които превзе този месец на териториите на Ирак и Сирия, е знак, че групировката се е превърнала в опасност за всички страни, каза говорителят на иракската армия Касим Ата, цитиран от Ройтерс.
„Тази декларация е послание от „Ислямска държава“ не само към Ирак и Сирия, но към региона и света.
Посланието е, че „Ислямска държава“ се е превърнала в заплаха за всички страни“, каза той.
„Надявам се, че всички страни, щом прочетат декларацията, ще променят отношението си, защото тя изисква всеки да ѝ бъде верен“, допълни Ата.
САЩ заявиха, че обявеният от „Ислямската държава в Ирак и Леванта“ халифат не означава нищо,
предаде АФП, като цитира говорителката на американския Държавен департамент Джен Псаки. „Това не означава нищо за народите на Ирак и на Сирия. ИДИЛ само се опитват да контролират населението чрез страха“, добави тя.
Същевременно Джош Ърнест, говорител на Белия дом, увери, че САЩ искат колкото се може по-скоро да доставят изтребители „Ф-16“ на Ирак, но все още има въпроси от организационно-технически характер за разрешаване, предаде ИТАР-ТАСС. Тези въпроси се отнасят до бъдещата надеждна охрана на тези машини, подготовката на пилоти за тях, а също и финализирането на финансовите разчети във връзка с доставката на машините. Ирак договори закупуването на 18 изтребителя Ф-16 още през 2011 г.
Турция се противопоставя на евентуална независимост на кюрдска държава в Северен Ирак и иска единно правителство в Багдад, което да се противопоставя на заплахата от ислямистките бойци, които превзеха големи територии в страната този месец, предаде Ройтерс, като се позовава на турски представители.
Турция има добри отношения с полуавтономното кюрдско регионално правителство в Ирак, но няма да подкрепи действия за получаване на независимост от Багдад, каза турски правителствен представител в отговор на въпрос на Ройтерс. Позицията на Турция е за запазването на териториалната цялост и политическо единство в Ирак, каза представителят при условие за запазване на анонимност. Не подкрепяме каквато и да било независимост, това ще бъде пагубно. Нищо такова не може да се обсъжда, добави той.
В последно време се появиха твърдения, че напрегнатите отношения на Анкара с централното иракско правителство на премиера Нури ал Малики може да доведат до това, че Турция да приеме или да подкрепи отцепване на кюрдите, отбелязва Ройтерс.
Междувременно израелският външен министър Авигдор Либерман също каза, че Израел не работи за независимостта на кюрдите в Ирак. Либерман обаче определи независимостта на иракските кюрди като факт.
Изявлението на Либерман изглежда цели да предотврати потенциална конфронтация със САЩ, които искат Ирак да остане единен, след като в неделя премиерът на Израел Бенямин Нетаняху призова за подкрепа за създаване на кюрдска държава, отбелязва АП. Изказването на Нетаняху не предизвика отговор от автономните кюрдски власти в Северен Ирак, които се възползваха от ситуацията в страната, за да разширят територията си с области, богати на петрол.
„Бъдещето на Ирак зависи от хората, които живеят там и Израел няма интерес да се намесва в подкрепа на едно или друго решение, нито да дава съвети“, е казал Либерман в Берлин, цитиран от свой говорител.
Кюрдите, които са 30 милиона и живеят в Ирак, Сирия, Иран и Турция, поддържат от 60-те години на миналия век дискретни военни, разузнавателни и бизнес отношения с Израел. Израел ги възприема като буфер срещу общите им арабски противници, отбелязва АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!