Г винея е изправена пред епидемия от вируса ебола в безпрецедентен мащаб, като огнищата на заразата са в отдалечени една от друга области и обхващат голяма територия, информират "Лекари без граници", цитирани от в. "Гардиън".
Предупреждението от организацията, свикнала да се справя със смъртоносния вирус в централна Африка дойде, след призива за спокойствие на президента на Гвинея.
Той направи изявлението, след като смъртните случаи, свързани с наличието на огнища на ебола на границата с Либерия и Сиера Леоне, надхвърлиха 80 души.
Избухването на епидемия от една от най-смъртоносните инфекциозни болести в света разтревожи редица африкански правителства с лошо здравеопазване. Това накара Сенегал да затвори границата си с Гвинея, а други съседни държави ограничиха пътуванията на гражданите си и трансграничния обмен.
Според последните данни, оповестени от гвинейското правителство, от 122 заразени смъртните случаи са 78.
"Изправени сме пред епидемия от невиждана до момента величина по отношение на териториалното разпределение на случаите в страната", заяви Мариано Лули, координатор на проекта "Лекари без граници" в Конакри, столицата на Гвинея.
Организацията обяви в понеделник, че е участвала в борбата срещу почти всички досегашни огнища на ебола, предимно в отдалечените райони, населявани от централните африкански народи.
Гвинея обаче се бори да овладее болестта на много места, някои от които са отдалечени едно от друго на стотици километри.
Ебола – вирус, при който смъртността е около 90%, се появи първоначално в югоизточната част на Гвинея. На здравните власти обаче им отне цели шест седмици да идентифицират болестта и това позволи на епидемията да се разпространи и в по-гъсто населени райони.
Случаите бяха потвърдени едва миналата седмица в Конакри, а през това време болестта, по-рано ограничена в отдалечените и слабо населени места, се разпространи до пристанище на Атлантическия океан, където живеят 2 млн. души.
Президентът на Гвинея Алфа Конде призова късно в неделя вечерта за спокойствие.
"Моето правителство и аз сме много разтревожени за тази епидемия", заяви той и нареди на гвинейците да вземат строги мерки, за да се избегне по-нататъшно разпространение на вируса.
"Призовавам хората да не се поддават на паниката и да не вярват на слуховете, които само подхранват човешките страхове", добави той.
Либерия регистрира седем подозрителни и след това потвърдени случаи на болестта, четири от които имат летален край, съобщи Световната здравна организация.
Сиера Леоне пък съобщава за пет подозрителни случая, никой от които до момента не е потвърден като ебола.
По-късно днес
Мароко въведе засилени мерки за санитарен контрол
по границите и особено на летището в Казабланка, заради епидемията, предаде агенция Магреб араб прес, цитирана от БТА.
Предвижда се медицински преглед на пътниците от страните, засегнати от епидемията от Ебола.
До момента в Мароко не е регистриран нито един случай на болестта, подчертават от мароканското министерство на здравеопазването.
Летището в Казабланка е основен транспортен център за Северна и Западна Африка, като поддържа всекидневна връзка с гвинейската столица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!