В ъоръжените екстремисти, които установиха контрол върху иракската провинция Ниневия и нейния главен град Мосул, са взели в плен 16 граждани на Грузия.
Това съобщи днес секретарят на службата на върховния комисар на ООН за правата на човека Рупърт Колвил, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По-рано Колвил съобщи, цитиран от Ройтерс, че са били похитени 16 граждани на Йордания.
По думите му отвлечените грузинци са работели в клона на иракската телекомуникационна компания в Мосул.
Колвил каза още, че бойците от групировката "Ислямска държава в Ирак и Левант" са екзекутирали трийсет служители в полицията и службите за сигурност в града.
По думите му четири жени са се самоубили или защото са били изнасилени, или защото са били принудени да се омъжат за освободени затворници.
Данни на правозащитната агенция на ООН сочат, че броят на загиналите цивилни по време на настъплението на ислямистите в Северен Ирак може да се окаже неколкостотин, а на ранените - към хиляда.
Кампанията на екстремистите може да прерасне в по-широк сунитски бунт и да доведе до разцепване на страната по етнически и религиозен признак, коментира АП. Със значителното си шиитско население обаче Багдад ще е доста по-трудна мишена за екстремистите.
Досега те нанасят удар в сунитското ядро и в бивши сунитски бастиони на страната, където хората вече са се отвърнали от правителството на Ал Малики, обвинявайки го в дискриминация и малтретиране. В столицата освен със съпротивата на правителствените сили, бунтовниците ще се сблъскат и с тази на шиитските милиции.
Властите в Багдад повишиха сигурността в града, а жителите му се запасяват с продукти от първа необходимост. Стотици младежи се тълпяха вчера пред главния наборен център в столицата, след като властите призоваха иракчаните да им помогнат да се справят с бунтовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!