Е кстремистите от групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ) завзеха през изминалата нощ и град Байджи в северната част на иракската провинция Салах ед Дин, на 200 км северно от Багдад.
Нападателите са унищожили няколко правителствени сгради и обкръжиха местната петролна рафинерия.
Според полицията те са подпалили сградите на местното управление на МВР и на градския съд, завзели са и намиращите се в града армейски оръжейни складове. Рафинерията е била охранявана от около 250 охранители, съобщи Ройтерс.
Сунитските екстремисти, които са отцепническа група от терористичната мрежа „Ал Кайда“,
продължават настъплението си в богатите на нефт райони на иракски Кюрдистан.
Те вече установиха контрол над цялата провинция Ниневия, завземайки и нейния център – Мосул, втория по големина град в Ирак.
Според Франс прес над 500 хил. мирни жители са избягали от града и околностите му, спасявайки се от боевете и от терористите.
На Мосул са нанесени огромни щети,
заяви губернаторът на провинцията Атила ан Нуджейфи, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Бунтовниците са подпалвали всичко по пътя си и сега горят автомобили, къщи, складове, а над града се стеле черен дим, разказа губернаторът.
Джихадистите патрулират из града и призовават чиновниците да се върнат на работните си места, съобщава Франс прес, като подчертава, че след вчерашните боеве тази сутрин обстановката е била спокойна.
Ислямистите обикалят с коли и призовават по високоговорители хората да подновят обичайната си работа.
Някои от джихадистите с черни дрехи или с военни униформи и със скрити с маски лица са заели позиции в сградата на съвета на провинцията.
Повечето магазини днес са останали затворени. Хора, решили да останат в града, въпреки че той е в ръцете на ислямистите, се страхуват, че те ще наложат ограничения върху гражданските свободи. Същевременно десетки семейства продължават да напускат града по посока Кюрдистан.
В ръцете на нападателите е и град Ел Хувейджа, разположен югозападно от Киркук в провинция Тамим, както и по-голяма част от провинция Салах ед Дин.
В попадналите под контрола на терористите райони се водят тежки боеве.
Правителствените сили оказват ожесточена съпротива на отрядите на ИДИЛ, но опитите им да организират контранастъпление засега са неуспешни.
Премиерът Нурики ал Малики, който е шиит, обяви обща мобилизация и поиска от парламента да обяви извънредно положение.
Правителството обяви и създаването на кризисна група, която да контролира въоръжаването на гражданите, готови да се борят с бунтовниците.
Същевременно властите в иракски Кюрдистан обвиниха централното правителство в бездействие и се готвят за самостоятелна отбрана.
За отразяване на очакваната атака на сунитските екстремисти по границата на завзетите от тях райони заемат позиции кюрдски въоръжени отряди, които са готови всеки момент да влязат в бой на страната на правителствените сили, съобщава ИТАР-ТАСС.
„Преди време американските власти обявиха, че са нанесли стратегическо поражение на „Ал Кайда“, но в последните месеци случващото се в Ирак и Сирия
показва, че тези твърдения не отговарят на действителността,
коментира британският в. „Гардиън“.
Сега САЩ призовават иракското правителство да положи усилия, за да не се разпростре изключително сериозната заплаха в целия район, допълва изданието.
Вчерашното превземане на Мосул и на богатата на петрол провинция Ниневия от ислямистите говори за ескалация на напрежението и поражда опасения, че страната отново ще изпадне във война на верска основа, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.
Падането на Мосул и на Ниневия в ръцете на бунтовниците показва, че те са надделели над иракските сили за сигурност въпреки тежкото въоръжение, което последните са получили от американското правителство, допълва изданието.
След ескалацията на насилието
САЩ са притеснени да не бъдат въвлечени в друг конфликт в Близкия изток,
допълва вестникът.
Падането на Мосул в ръцете на бунтовниците е особено деликатен въпрос за САЩ, защото ген. Дейвид Петреъс, който по-късно стана командващ американските сили в Ирак, изгради репутацията си в началото на войната в тази страна именно като умиротвори Мосул, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.
В последно време „Ислямската държава в Ирак и Леванта“ засили офанзивите в Сирия, Ирак, Йордания и Ливан.
ИДИЛ умножи и победите си и постепенно се налага като първата сила на световния джихадизъм. Тя е бъдещето на джихадизма по света, отбелязва френският в. „Монд“.
Превземането на Мосул от свързани с „Ал Кайда“ ислямисти е аларма, че
насилственият екстремизъм е във възход отново в Близкия изток,
посочва в. „Вашингтон пост“.
Сега е моментът за президента на САЩ Барак Обама да обясни как точно планира да се бори със заплахата на този екстремизъм, без да повтаря грешките от миналото, допълва изданието.
Превземането на Мосул илюстрира една все по-нарастваща и объркваща реалност за САЩ – от Ирак до Сирия и отвъд, радикалните издънки на „Ал Кайда“ разширяват амбициите си и пряко застрашават национална сигурност на САЩ, посочва изданието в друга статия по темата.
Вчера сунитските бунтовници, прииждащи от границата на Ирак със Сирия, постигнаха най-впечатляващия успех в бързо разширяващия се бунт в Ирак и
заплашват да въвлекат района във война,
посочва в. „Ню Йорк таймс“.
След като консолидираха контрола над доминираната от сунитите провинция Ниневия, въоръжени мъже сега се насочват по главния път за Багдад, допълва изданието, като се позовава на иракски представители.
Иракските сили очевидно са рухнали под напора на бунтовниците и са изоставили оръжията си, свалили са униформите си и са облекли цивилни дрехи, за да се смесят с бягащото население. Всички тези огромни количества оръжия, муниции и оборудване, изоставени от войниците, вече са в ръцете на бунтовниците. Повечето от тези оръжия и това оборудване бяха доставени от САЩ на иракските военни, за да надвият бунтовниците, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!