238 души загинаха при срутване във въгледобивна мина в западния турски окръг Маниса, съобщи турският премиер Реджеп Тайип Ердоган.
Около 120 миньори все още са блокирани под земята.
По думите на турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз 787 души са работели вътре по време на инцидента.
През цялата нощ продължиха спасителните работи, в които участват екипи и техника на правителствената Служба за бедствия и кризисни ситуации. Специализирани екипи от центъра в Зонгулдак също са изпратени на мястото, но
с напредването на времето надеждите за намиране на оцелели намаляват.
Спасителите се мъчеха днес сутринта да достигнат до над 200 миньори, които все още са блокирани в мината.
Над 360 души са евакуирани до момента.
Тридневен национален траур беше обявен в цяла Турция.
Днес знамената в цялата страна и дипломатическите представителства на Турция в чужбина ще бъдат спуснати наполовина. През следващите дни са отменени и всички чествания в страната.
Властите заявиха, че злополуката е станала след
взрив и пожар в електрическа подстанция.
Засега няма категорични данни за причината за злополуката. Специалист от Истанбулския технически университет заяви, че експлозия на трафопост не е често срещана злополука в мините, което навежда на мисълта, че трагедията може да е причинена от други фактори.
Твърди се, че има пропуски и в организацията на спасителните работи особено в първите часове след инцидента. Започнало е следствие, което ще даде конкретни данни за причините.
Министерството на труда и социалната сигурност съобщи, че мината е била проверявана пет пъти от 2012 г. насам, като последната проверка е била през март тази година. Не са били установени проблеми в условията за труд и безопасност, съобщава АП.
Според длъжностни лица инцидентът се е случил, когато миньорите се готвели да застъпи следващата смяна, което вероятно е допринесло за големия брой жертви, тъй като е имало повече миньори от обичайното.
Йълдъз посочи, че повечето от смъртните случаи са в резултат на отравяне с въглероден оксид. Той заяви, че
спасителните операции са затруднени,
тъй като мината не е напълно прочистена от газа и изрази опасения, че броят на загиналите може да се окаже по-висок. По думите му в операцията по спасяване участват 400 души, а някои от миньорите са на дълбочина от 420 м.
Възникналият в резултат на експлозията пожар все още бушува.
Според медийни съобщения миньорите не могат да използват асансьорите, за да излязат от мината, тъй като взривът е причинил прекъсване на електрозахранването.
Инцидентът, който се случи в град Сома, на около 250 км южно от Истанбул, е
една от най-тежките злополуки в мина в турската история.
Mината в Сома е най-голямата в района на Маниса. В нея работят около 6500 души.
„Експлозия в мина в Сома“ (в. „Акшам“), „Нарастват жертвите в Сома!“ (в. „Миллиет“), „Турция плаче за Сома“ (в. „Радикал“), „Неописуема мъка в Сома“ (в. „Йени шафак“), „Болка и надежда в Сома“ (в. „Заман“) – под тези заглавия водещите турски вестници съобщават за трагедията във въгледобивна мина в турския град Сома, окръг Маниса.
Взривът е станал вчера около 15,30 ч. Докато на дълбочина 400 метра под земята се е водила борба на живот и смърт, отвън в мината е бил подаван чист въздух. В момента на експлозията миньорите, които били близо до изхода, трудно успели да излязат, а за останалите са били предприети действия по спасяването им, пише в. „Акшам“.
„Акшам“ цитира и изявлението на компанията, която експлоатира мината. В него се посочва, че трагедията е станала „въпреки мерките при постоянния контрол на най-високо ниво“ и че се извършва вътрешно разследване на обстоятелствата около експлозията.
В. „Миллиет“ пише, че за част от труповете на загиналите миньори не е останало място по болниците, поради което са били поставени в хладилен склад.
Вестникът съобщава, че
ранените са 80 души, сред които има и спасители, спуснали се в мината, за да окажат помощ на оцелели миньори.
Спасителната дейност е била временно прекъсната, за да се осигури въздух в мината. Пред държавната болница в град Сома са се събрали близки на пострадалите миньори, които очакват да научат какво е състоянието им. Пред мината Червеният полумесец е поставил палатки за семействата на миньорите, които от вчера продължават да чакат за новини.
Десетки души са участвали в бдение със свещи тази нощ край струпани миньорски каски и хлябове, скандирайки различни лозунги и определяйки случая като престъпление, пише още „Миллиет“.
В. „Радикал“ съобщава, че турският президент Абдуллах Гюл е разговарял с окръжния управител на окръг Маниса Абдуррахман Саваш и е дал указания да се мобилизират всички държавни капацитети в спасителната дейност.
Премиерът Реджеп Тайип Ердоган пожела търпение на семействата на загиналите. Той ще посети днес района на трагедията, след като отмени планирано посещение в Албания.
На мястото се очаква да пристигне и опозиционният лидер Кемал Кълъчдароглу.
Около 3000 души са загинали в Турция при инциденти с мини след 1941 г., съобщава турската частна телевизия НТВ.
Най-голямата трагедия в историята на страната при подобна злополука е станала в окръг Зонгулдак, на Черно море, и е завършила със смъртта на 263-ма миньори. Телевизията изброява някои от по-големите инциденти в мини в Турция през последните години:
На 7 март 1983 г. при взрив на газ в мина в село Армутчук, окръг Бурса, живота си губят 103-ма души.
Само около месец по-късно, на 10 април същата година, при подобна експлозия в мина в Козлу, окръг Зонгулдак, загиват десетима миньори.
На 31 януари 1987 г. срутване в мината в Козлу става причина за смъртта на осем души.
Два по-сериозни инцидента в мини се случват и през 1990 г. На 31 януари в района на град Амасра, окръг Бартън, петима души загиват от взрив на газ. Броени дни след това, на 7 февруари при друга експлозия на газ в мина в окръг Амасия, Северна Турция, загиват 68 миньори.
Най-голямата трагедия досега става в мината в Козлу, окръг Зонгулдак, на 3 март 1992 г. При експлозия на газ в мината 263-ма души губят живота си.
Със смъртта на 37 миньори завършва друг взрив в мина в град Соргун, окръг Йозгат, на 26 март 1995 г.
На 22 ноември 2003 г. десетима души загиват при подобен инцидент в град Ерменек, окръг Караман.
Пожар в мина в град Кюре, окръг Кастамону, отнема живота на 19 души на 8 септември 2004 г.
На 2 юни 2006 г. експлозия в Дурсунбей, окръг Балъкесир, взе 17 жертви.
На 10 декември 2009 г. при взрив в мина в окръг Бурса загиват 19 миньори.
Подобен взрив на 17 май 2010 г. в Зонгулдак взима 30 жертви.
Последният по-голям инцидент преди вчерашния е на 8 януари 2013 г. Отново при експлозия в мината в Козлу, когато загиват осем миньори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!