В Сърбия се провеждат предсрочни парламентарни избори.
Битката е за 250 места в парламента. Плановете за този вот бяха обявени още през януари, след като правителството прие предложение за разпускане на Скупщината, за да се създадат „условия за изясняване на гражданите за бъдещата посока на държавната политика и осъществяването на възможно по-широка обществена подкрепа за ускорени реформи и модернизация на обществото“.
Право на глас имат 6 765 998 избиратели. Освен в Сърбия избирателни секции ще бъдат отворени и в 21 други държави по света, включително в Косово. Сръбските граждани в САЩ и Великобритания гласуваха в събота, а в останалите 19 държави изборите ще бъдат произведени днес.
Избирателните секции ще бъдат отворени до 20 ч. местно време (21 ч. наше време).
Изборните бюлетини съдържат 19 листи на партии, коалиции и групи граждани, от които седем са на партии на малцинствата. В листите фигурират общо 3020 кандидати за депутати, а според законовите разпоредби 36% от тях са жени.
Според последните социологически проучвания се очаква дясноцентристката „Сръбска прогресивна партия“ да спечели 45% от гласовете, а лидерът ѝ Александър Вучич е най-често споменаван като бъдещ премиер, предаде ДПА.
Окончателните резултати от вота трябва да бъдат съобщени най-късно в четвъртък, 20 март, а предварителните доклади на международните наблюдатели могат да се очакват още в понеделник.
Освен за народни представители, гражданите на Белград днес ще гласуват за 110 общински съветници, които ще управляват града през следващите четири години.
След формирането си новият общински съвет ще избере кмет на града. Местни избори днес ще бъдат произведени и в градовете Печинци, Неготин, Бор, Севойно и Аранджеловац.
Предсрочните парламентарни избори ще струват на държавата 146 440 000 динара (около 1,26 млн. евро). Средствата са осигурени от бюджетния резерв. Гласуването ще бъде наблюдавано от сръбския Център за свободни избори и демокрация (ЦеСИД) и от наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), представители на централните избирателни комисии на Русия и Албания и на Междупарламентарната асамблея на Общността на независимите държави (ОНД) и дипломати от българското, британското и американското посолство.
Това са десетите парламентарни избори от въвеждането на многопартийна система в Сърбия и седмите предсрочни избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!