Румънският парламент прие днес закон, с който се намалява необходимата избирателна активност за признаване на резултатите от какъвто и да е референдум, предаде агенция Ройтерс.
Новото положение ще улесни управляващата партия да осъществи планираните промени в конституцията, посочва агенцията.
Управляващият Социал-либерален съюз иска да промени конституцията на Румъния до края на тази година, казвайки че основният закон се нуждае от изменения, за да определи по-добре баланса на силите в страна членка на ЕС.
Недостатъчно висока избирателна активност, което е обичайно явление за Румъния и изобщо в ЕС, осуети миналогодишния опит на Социал-либералния съюз (СЛС) да отстрани от поста с импийчмънт своя политически противник - президента Траян Бъсеску.
СЛС го обвиняваше в нарушения на конституцията. Стъпката предизвика тревога в Европейската комисия и сред инвеститорите, но напрежението вече намаля и е малко вероятно СЛС да опита отново да отстрани Бъсеску, още повече че мандатът му приключва следващата година, отбелязва Ройтерс.
Новият закон, одобрен от парламента, в който СЛС контролира 70% от местата, орязва необходимата избирателна активност за приемане на резултата от даден референдум на 30% от всички гласоподаватели, при 50% досега.
Опозицията обяви, че ще се оплаче в Конституционния съд с мотива, че парламентът не е разполагал с достатъчно време за дебати по закона и той е бил приет прибързано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!