Т урският президент Абдуллах Гюл е одобрил спорния закон за по-строг контрол на интернет въпреки призивите от страна на опозицията да му наложи вето. Правителството обаче е внесло нови поправки в някои положения на закона, които са будели безпокойство, съобщават турските вестници.
В. "Миллиет" и в."Заман" пишат, че заради повишената чувствителност на обществото по въпроса президентът Гюл е публикувал в профила си в "Туитър" (@cbabdullahgul) пояснение във връзка с одобрението.
Той е посочил, че в посланията си през последните дни гражданите са критикували основно две положения в закона, на които и самият той е обърнал внимание.
Виждам със задоволство, че безпокойствата във връзка с тези два члена ще бъдат премахнати утре с ново законово положение, написа президентът, като изтъкна, че веднага след завръщането си от Унгария е одобрил текста, за да даде възможност за бързото приемане на поправките.
Още преди Гюл да одобри закона, министърът на транспорта, мореплаването и съобщенията Лютфи Елван е представил пред парламентарните групи на опозиционните партии предлаганите от правителството поправки.
Едната от тях се отнася до остро критикуваното право на председателя на Дирекцията по телекомуникации
да блокира в рамките на четири часа и без съдебно нареждане достъпа до уебсайтове,
които по негова преценка нарушават неприкосновеността на личния живот.
Сега управляващата Партия на справедливостта и развитието е предложила поправка, с която ще стане задължително председателят на Дирекцията по телекомуникации да изпрати до съда в рамките на 24 часа решението си за блокиране на достъпа до уебсайт, а съдът ще трябва да се произнесе в период от още 24 часа дали одобрява решението.
Без това одобрение достъпът няма да може да се блокира.
Втората предложена от правителството поправка в закона се отнася до информацията за трафика в интернет.
Народнорепубликанската партия и Партията на националистическото действие са заявили, че подкрепят предложенията, но според тях те са недостатъчни, пише в."Миллиет".
Вестник "Заман" съобщава, че след одобрението на закона, президентът Гюл е изгубил 66 хил. последователи в "Туитър".
ЕС е изпратил до Турция пето писмо, призоваващо турското правителство да действа внимателно по въпроса за спорните закони за интернет и съдебната система, съобщава в."Хюриет дейли нюз".
Същевременно съюзът е изразил безпокойство, че твърденията за корупция и злоупотреби не се разследват ефективно заради мащабната чистка на полицейски служители и прокурори, последвала предприетото на 17 декември антикорупционно разследване.
Последното писмо, подписано от еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле и адресирано до турския министър за ЕС Мевлют Чавушоглу, е получено в Анкара миналата седмица, след като Парламентът одобри спорния закон за интернет, пише вестникът, позовавайки се на свои източници.
ЕК е потвърдила съществуването на кореспонденцията, но не е пожелала да коментира
или да даде подробности за писмото, тъй като не желае да отправя посланията си чрез медиите.
В отговор на въпрос на в."Хюриет дейли нюз" говорителят на ЕК Петер Стано е обобщил позицията на Брюксел във връзка със закона за интернет.
Говорителят е посочил, че законът налага значителни ограничения върху свободата на словото, посочвайки като негативни аспекти задължението на интернет доставчиците да следят публикуваното съдържание и да съхраняват в продължение на две години информация за посещаваните от потребителите сайтове, увеличаването на правомощията на Дирекцията по телекомуникации и ограничаването на ролята на съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!