Парламентът на Турция одобри с 320 на 129 гласа провеждането на трансгранични военни операции, ако правителството прецени това за необходимо, предаде агенция Ройтерс.
Правителството поиска одобрение от парламента да изпраща войници в чужди страни в меморандум, в който се посочва, че "агресивните действия" от страна на сирийските въоръжени сили срещу турска територия представляват сериозна заплаха за националната сигурност.
Това се случва ден, след като минометен обстрел от Сирия уби петима души в пограничния турски град Акчъкале. Турската артилерия отвърна с поразяване на цели на сирийска територия.
Турският вицепремиер Бешир Аталай заяви, че решението на парламента,
не означава обявяване на война,
а е замислено като възпираща мярка, предадоха АП и Ройтерс.
Приоритетът на Турция е да действа в координация с международни институции в отговор на артилерийския обстрел от Сирия, каза Аталай.
Подобен мандат бе даден на турската армия през 2007 г. за Северен Ирак. Той позволява при необходимост турските сили да нанасят удари и да провеждат наземни операции срещу кюрдски бунтовници на определено разстояние от границата на иракска територия.
Турският парламент гласува такова разрешение за извършване на операции в Сирия от турската армия и през 1999 г., когато лидерът на нелегалната Кюрдска работническа партия (ПКК) Абдуллах Йоджалан се укриваше на сирийска територия.
Тогава Дамаск изгони Йоджалан от страната и впоследствие отношенията между Турция и Сирия се затоплиха.
Аталай съобщи още, че
Сирия се е извинила за смъртоносния обстрел
и е обещала това да не се повтаря.
Италианският външен министър Джулиомария Терци ди Сант'Агата заяви, че разглеждането на въпроса за провеждане на трансгранични военни операции на границата със Сирия в турския парламент е напълно легитимно, предаде ИТАР-ТАСС.
"Ние разбираме колко е сериозен проблемът с осигуряването на безопасност, с който Турция се сблъсква в условията на тази криза", каза Терци. Италианският министър изрази "дълбоко безпокойство и солидарност" с турското правителство и народ. Той подчерта, че според него Съветът за сигурност на ООН е "парализиран" в усилията за решаване на сирийския проблем и международната общност е "безсилна" в създалата се ситуация.
Министрите на отбраната на НАТО
ще обсъдят нарастващото напрежение между Сирия и Турция на 9 и 10 октомври,
съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на дипломатически източник от Брюксел.
Снощи страните членки на НАТО изразиха солидарността си с Турция на извънредно заседание в Брюксел. На заседанието всички страни членки осъдиха инцидента и изразиха твърдо послание за подкрепа на Турция.
Страните членки на НАТО смятат, че трябва да се положат всички усилия за предотвратяване на разрастването на конфликта между Сирия и Турция, коментира за ИТАР-ТАСС високопоставен дипломатически източник в Брюксел, пожелал да остане анонимен.
Той посочи, че Алиансът "не планира да предприема военни контрамерки срещу Сирия", докато не бъдат изчерпани всички възможности за разведряване на обстановката.
Според говорителя на българското Министерство на външните работи Весела Чернева на този етап не се обсъжда въпросът за позицията на България, ако се стигне до военен конфликт в Сирия. Хипотезата, която се обсъждаше снощи на Северноатлантическия съвет, се отнася до член 4 на НАТО, т.е. става дума за солидарност между страните, но в никакъв случай не е обсъждано военно измерение.
Така че и Турция на този етап не очаква военна намеса на НАТО. Това беше казано неколкократно и от генералния секретар на НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!