Турската полиция е изразходвала почти изцяло запасите си от гранати със сълзотворен газ в акциите срещу протестиращите, съобщава турският телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според медията Главната дирекция по сигурността е започнала да подготвя документи за обявяване на търг за попълване на запасите.
По време на продължаващите повече от две седмици
протести в страната силите за сигурност интензивно са използвали
специалните средства, с които разполагат. За разпръсване на
малочислени групи демонстранти могат да се изразходват 10 гранати със сълзотворен газ, а при позиционни стълкновения с
протестиращите разходът на този тип боеприпаси може да достигне
до няколкостотин.
Телевизията съобщава, че според някои оценки,
полицията е използвала около 130 хил. гранати със сълзотворен газ.
Все още не е ясно за какво количество специални средства ще бъде обявен търгът. Не е изключено Главната дирекция по сигурността да купи гранати със сълзотворен газ като запас.
Планира се също да се увеличи броят на транспортните средства за борба с безредиците. Става дума за коли, оборудвани с водни оръдия и защитени кабини, както и за бронирани джипове "Скорпион". Тези джипове представляват гражданска версия на военните машини "Скорпион", които се използват за разузнаване и патрулиране. На покрива на джиповете има кула с люк за стрелба.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви във вторник, че полицейските сили ще бъдат подсилени. Той каза, че властите ще усилят полицейската структура, с цел в бъдеще тя да може да дава по-ефективен отпор на участниците в безредици.
Междувременно в. "Хюриет дейли нюз" отбеляза, че напрежението между правителството на премиера Реджеп
Тайип Ердоган и Европейския парламент във връзка с реакцията на
турските власти срещу протестиращите се засилва и е възможно
да се отрази върху преговорите за членство на Анкара с ЕС.
Турският министър на правосъдието Садуллах Ергин е отменил насрочено за днес пътуване до Брюксел, където е трябвало да участва в конференция за свободата на словото и медиите в Западните Балкани и Турция.
Делегация на Комисията по външни работи на Европейския парламент също е отложила планирана за тази седмица визита в Турция, тъй като не е могла да си осигури срещи с турски правителствени представители.
Същевременно ЕС трябва да реши тази седмица дали да отложи отварянето на глава в преговорите за присъединяване на Турция. Преговорите по нова глава, а именно глава 22 за регионалната политика, се очакваше да започнат до края на този месец, но Германия се опитва да убеди другите страни членки да се отложи срещата за отваряне на главата в отговор на прекомерната употреба на сила от турската полиция срещу масовите демонстрации, според турски дипломатически източници. С оглед избягване на по-нататъшни конфронтации с Анкара, като причина за отлагането могат да бъдат изтъкнати технически трудности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!