Т урският парламент прие късно снощи серия от оспорвани законови поправки, засилващи административния контрол върху интернет.
Депутатите от управляващата Партия на справедливостта и развитието, която има абсолютно мнозинство в Парламента, приеха без изненади и без затруднения новите разпоредби, които бяха представени като „защитаващи семейството, децата и младежта“.
От мнозина обаче тези мерки са възприемани като нова стъпка към цензура,
съобщи Франс прес, позовавайки се на местни медии.
Опозицията дори нарече новите текстове „убиец на свободата“.
Тези поправки в закона за регулиране на интернет, гласуван през 2007 г., упълномощават държавния орган за регулиране на телекомуникациите да блокира без решение на правосъдието сайтове, ако те съдържат информации, „засягащи личния живот“ или такива, преценени като „дискриминационни или обидни“.
Той позволява на държавния регулатор да иска от доставчиците предоставяне на достъп до техните данни за клиентите им, както и да съхраняват в продължение на две години информациите за посетените от всеки потребител сайтове.
Много турски и международни неправителствени организации, а също ЕС и САЩ, се изказаха срещу текста на поправките, изразявайки безпокойство от
рисковете, които законът крие за свободата на словото и свободата на печата.
По-строгият контрол върху интернет, който турското правителство въвежда в страната, не съответства на европейските стандарти и трябва да бъде преразгледан, заяви говорител на европейския комисар за разширяването Щефан Фюле, цитиран от ДПА.
„Турската общественост заслужава повече информация и по-голяма прозрачност, а не повече ограничения“, каза Петер Стано пред журналисти в Брюксел. Стано спомена също за „сериозни безпокойства“ в Брюксел.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц отбеляза в „Туитър“ днес, че приетият закон е стъпка назад във "вече задушаващата среда за медийната свобода" в Турция, отбелязва Асошиейтед прес.
Базираният в Ню Йорк Комитет за защита на журналистите посочи, че и досега законът за контрол върху интернет е бил рестриктивен и изтъкна, че Турция е сред страните с най-много задържани и осъдени журналисти в света, посочва ДПА.
Същевременно турската информационна агенция Ихляс цитира турския министър на транспорта, мореплаването и съобщенията Лютфи Елван, който
отхвърли критиките за законовите поправки.
Той подчерта, че схващанията, че се „забранява интернет и се налага цензура върху онлайн пространството“ са изцяло неправилни и „нямат връзка с реалността“.
Последните поправки не представляват цензура и не са забрана, заяви и депутатът от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Недждет Юнювар, цитиран от Ройтерс.
Законът трябва да бъде подписан от президента, за да влезе в сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!