С лед университетите, държавните учреждения и парламента, носенето на ислямски забрадки бе разрешено и в средните училища в Турция, управлявана от дванадесет години от ислямо-консервативно правителство, отбелязва АФП.
„Всеки може да живее живота си така, както желае. Ние решихме да преминем към един по-либерален подход в образованието във връзка с един проблем, който отдавна предизвиква безпокойства“, посочи премиерът Ахмет Давутоглу в интервю за турския телевизионен канал НТВ.
Няколко часа по-рано след заседание на министерския съвет говорителят на правителството Бюлент Арънч обяви отмяна на правилото, което строго забраняваше носенето на ислямски забрадки в училищата.
Турските власти вече разрешиха ислямските забрадки в религиозните училища от типа „имам-хатип“, където момичетата могат да носят забрадки от 12-годишна възраст, след завършване на началното училище. С новата мярка вече
всички ученички ще могат да носят ислямски забрадки още от първата година в прогимназията.
„Правителството на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) разшири свободите във всички области и тази мярка се вписва в това направление“, каза Давутоглу. „Когато премахнахме забраната за носене на забрадки в държавните учреждения (през 2013 г.), нямаше конфликт“, подчерта Давутоглу, като отрече каквото и да било желание за намеса на управляващите в начина на живот на турците.
Днес министърът на образованието Наби Авджъ защити промяната, като заяви, че „всяка инициатива в подкрепа на свободите е нещо добро“. Той обясни, че решението на правителството е в отговор на „големия брой молби на родители на ученички“ и подчерта, че новата мярка няма да се прилага в началното училище.
Светската опозиция в парламента се противопоставяше категорично на либерализирането на носенето на забрадки в училищата,
изтъквайки, че това вреди на светските принципи, залегнали в турската конституция и наложени от основателя на модерна Турция Мустафа Кемал Ататюрк. „Забрадките нямат място в училище, в гимназиите“, заяви по-рано лидерът на основната опозиционна партия Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу.
Редица синдикати на учители се обявиха срещу новата мярка. Турското общество „е тласкано към Средновековието с експлоатиране на религията“, посочи Камуран Караджа, ръководител на синдиката на работещите в сферата на образованието „Егитим-Сен“. Той заяви, че това ще предизвика „травма“ в една светска страна, съобщава в. „Хюриет“.
Според социологически проучвания
близо две трети от турските жени носят ислямски забрадки.
Мнозинството от съпругите и дъщерите на управляващите в Турция носят ислямски забрадки, отбелязва АФП.
ПСР е обвинявана от светските кръгове в желание да ислямизира страната. През лятото на 2013 г. Турция бе разтърсена от безпрецедентна вълна от протести, които бяха потушени със сила от властите. Участниците в протестите обвиняваха управляващите в „ислямистки уклон“.
Миналата седмица Европейският съд за правата на човека призова Анкара да реформира задължителните часове по религиозно обучение в училищата, в които е поставен акцент върху сунитското течение на исляма, чиито последователи са мнозинство в Турция. Давутоглу отхвърли критиките на съда в Страсбург, като изтъкна, че липсата на подобно обучение в училищата би довела до радикализация на страната като тази в Сирия и Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!