В съвременния свят двустранните отношения трябва да бъдат фокусирани върху общите интереси и визии за бъдещето и в никакъв случай не може да става дума за промяна на държавни граници.
Това е заявил турският външен министър Ахмет Давутоглу пред българския си колега Кристиан Вигенин в Ереван, където първият ни дипломат пое ротационното председателство на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество, предаде БНР.
Уверението на Давутоглу идва дни след речта на Реджеп Ердоган по време на предизборен митинг в тракийския град Кешан, където турският премиер нарече Тракия "нашата жива история в Европа".
"Тракия е едновременно и Солун, и Комотини, и Ксанти, тя е също Кърджали и Вардар, ако се върнем малко по-назад, тя е Скопие и Прищина, тя е Сараево - това е нашата жива история в Европа", е заявил турският премиер Реджеп Тайип Ердоган по време на предизборна обиколка в Кешан край Одрин, пише гръцкото списание "Епикера", цитирано от БТА.
В разговора с Вигенин Давутоглу е подчертал, че българско-турските отношения са били и ще бъдат пример за добро сътрудничество на Балканите.
След изказването на Ердоган българското Министерство на външните работи изрази своята позиция по повод речта на турския премиер, предупреждавайки Турция да зачита международното право.
"Водени от опита на историята, смятаме, че към интерпретации, свързани с миналото на нашия регион, следва да се подхожда особено внимателно, отчитайки неговите особености, както и чувствителността, която те могат да предизвикат", пише в изявлението на говорителя на българското външно министерство Ивайло Кашканов.
Вчера президентът Росен Плевнелиев каза, че изцяло синхронизира позицията си с тази на българското Външно министерство.
Днес в парламента също бе коментирана темата за речта на Ердоган
Заявяваме категорично, че България няма открити проблеми по отношение на своята териториална цялост с нито една съседна на България държава. Границите на Република България са неприкосновени и свещени.
Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан от трибуната на парламента.
"България преди членството си в ЕС установи ясни, неоспорими договорености с всички съседни държави по отношение на своите граници. Струва ми се, че последният открит проблем със съседна Турция беше решен в далечната ‘97-а година, след посещението на тогавашния президент на Република България г-н Петър Стоянов. Аз бях член на делегацията му, когато приключи последният проблем, свързан с границата на река Резовска. В този смисъл смятам, че няма необходимост от провокирането на излишни страхове и смятам, че българските политически партии могат да бъдат единни по отношение минимум на това, че днешните граници на Република България са наистина свещени и неприкосновени", категоричен бе Местан.
"Коалиция за България" излезе с декларация срещу последните изявления на официална Анкара.
"Приемаме с дълбока тревога последните изявления на официални представители на Анкара, които обявяват за турска територия региона на Тракия, включвайки Кърджалийска и Разградска област", заяви от парламентарната трибуна Минчо Минчев. Това е опасен прецедент, който вреди на добросъседството, не допринася за развитието на двустранните отношения, това е езикът на други времена, " който разравя жаравата на миналото и минира пътя към бъдещето", е позицията на левицата.
Нашата отговорност пред паметта на избитите, подчерта Минчев, ни задължава да припомним на света за погрома и разорението на българите от Източна и Беломорска Тракия. Да продължим да се борим за справедливо овъзмездяване на наследниците им, да работим за просперитета и мира на Балканите, се казва още в декларацията.
Етническото прочистване и обезбългаряване на Тракия е безпрецедентно и би било престъпление да бъде забравено, категорични са от "Коалиция за България".
Никой няма право да предявява каквито и да е териториални претенции към България. Това се заявява в декларация на ПГ на ГЕРБ, прочетена от парламентарната трибуна от Цвета Караянчева.
"Не приемаме в 21 век да се правят изказвания, кореспондиращи с териториалната цялост на България. Настояваме за европейската перспектива на всяка една страна", се подчертава в текста.
Парламентаристите от ГЕРБ са категорични, че всякакви подобни изявления трябва да се правят с внимание и уважение към историята, но и с поглед към бъдещето.
От "Атака" пък настояват правителството да поиска от НАТО да гарантира териториалната цялост на страната.
Това каза от парламентарната трибуна от името на ПГ на "Атака" Станислав Станилов.
Той посочи, че изявлението на Реджеп Тайип Ердоган за Тракия е абсолютно неприемливо. Призоваваме министъра на външните работи да извика посланика на Турция в България и да му връчи протестна нота от името на българското правителство, заяви Станилов.
Националистите искат българският външен министър да инициира среща на външните министри на засегнатите страни, които да излязат с обща декларация за турските претенции към териториите на Босна и Херцеговина, Гърция, Македония, Сърбия и България.
Правителството трябва да се обърне с питане към ЕК възможно ли е Турция да има статут на кандидат за член в ЕС, когато има претенции към териториите на своите съседи и възможно ли е да се водят преговори при тези условия, каза Станилов.
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалисти и демократи Евгени Кирилов пък внесе вчера предложение за нов параграф към проекторезолюцията за тазгодишния доклад за напредъка на Турция към ЕС:
"ЕП, вземайки под внимание някои непремерени иредентистки изявления на министър-председателя Ердоган, призовава турските власти да се въздържат от провокативна реторика по отношение на региони в съседни страни, която би имала дестабилизиращ ефект върху добросъседските отношения със страни членки на ЕС, както и по отношение на някои страни от Западните Балкани".
Проекторезолюцията ще бъде разгледана в Комисията по външни работи и гласувана в пленарната зала в началото на следващата година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!