Т урция ограничи достъпа до „Туитър“ само няколко часа след като министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган
заплаши да „изкорени“ социалната мрежа,
в която бяха разпространени записи на подслушани телефонни разговори, уронващи репутацията на правителството преди местните избори, съобщи Асошиейтед прес.
Много потребители, опитали се да влязат в „Туитър“, са се сблъскали със съобщение от турските телекомуникационни власти, в което като причина за очевидното блокиране на уебсайта се посочва съдебно разпореждане.
Ден по-рано Ердоган заяви, че властите ще предприемат мерки срещу „Туитър“,
независимо от това „какво ще каже международната общност“.
„Всеки ще види мощта на турската република“, заяви Ердоган на предизборен митинг в Бурса.
На 25 февруари турският премиер обвини „роботното лоби“, че е насочило атаките си срещу правителството чрез съобщения в „Туитър“, припомня „Хюриет дейли нюз“.
По време на протестите за парка „Гези“ през юни
Ердоган определи социалната мрежа като „бедствие“
и заяви, че „там (в „Туитър“) има пълни лъжи“.
На 6 март премиерът заплаши, че
ще забрани „Фейсбук“ и „Ютюб“,
„ако е необходимо“, чрез приет наскоро спорен закон. Няколко дни по-късно Ердоган направи крачка назад от тази от заплаха. В коментар, публикуван в проправителствения в. „Йени шафак“, той заяви, че правителството е решено да се бори с „фалшифицираните и монтирани“ записи в интернет, но призна, че не стои въпрос за пълна забрана на социална медия.
През последните седмици в интернет изтекоха
уличаващи записи на телефонни разговори,
включително запис, в който се смята, че премиерът казва на сина си да изнесе от дома голяма сума пари в деня на полицейската операция на 17 декември, с която започна разследването за корупция.
Ердоган заяви, че записът е фалшифициран. Той твърди, че „изфабрикуваните“ записи, качени в интернет, са дело на последователи на живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен и целят да го дискредитират.
Турският президент Абдуллах Гюл заяви, че е
недопустимо да се налагат пълни забрани на социални медийни платформи,
съобщи Ройтерс. Гюл написа в „Туитър“, че само лични интернет страници би трябвало да се блокират, ако съд постанови, че неприкосновеността на личния живот е била нарушена.
Той добави, че надеждите му са блокирането на достъпа до „Туитър“ да не продължи дълго.
Tурският вицепремиер Али Бабаджан също заяви, че
очаква блокирането на „Туитър“ да бъде временно
и че трябва да се постигне споразумение със социалната мрежа, съобщава Ройтес. „Не мисля, че това ще продължи твърде дълго. Трябва да бъде намерено решение“, каза Бабаджан.
Той добави, че макар свободата на словото да е важна, правото на неприкосновеност на личния живот също трябва да се зачита.
Турция няма планове в момента да блокира достъпа до други социални платформи като „Фейсбук“,
след като блокира достъпа до „Туитър“, посочи пред „Ройтерс“ отговорен турски представител.
„Предприето бе блокиране на достъпа в рамките на съдебно решение заради невъзможност за преодоляване на проблема с администрацията на „Туитър“, добавил цитираният източник.
Съветът за информационни технологии и съобщения (BTK) в Турция посочи, че достъпът до „Туитър“ е бил блокиран в съответствие със съдебни решения
след подадени жалби от страна на граждани, че платформата нарушава неприкосновеността на личния живот.
В съобщение на сайта на институцията се отбелязва, че преди време съветът е поискал от „Туитър“ да премахне някои линкове, но администраторите на „Туитър“ не са направили това.
„Тъй като нямаше друг изход, достъпът до „Туитър“ бе блокиран в съответствие със съдебни решения, за да се избегне евентуална бъдеща виктимизация на граждани“, се казва в съобщението.
На сайта си ВТК, на който с приетия наскоро закон за интернет бяха дадени извънредни пълномощия, изброява три съдебни решения и едно решение на истанбулската прокуратура като причина за наложената мярка.
От централата на „Туитър“ в Сан Франциско са посочили, че проучват въпроса с блокирания достъп, но не са разпространили официално съобщение.
Компанията обаче е публикувала туит, адресиран до турските потребители,
в който им дава инструкции как да продължат да туитват чрез есемеси.
Основната опозиционна партия в Турция – Народнорепубликанската, заяви, че ще подаде жалба срещу съдебното решение за блокиране на достъпа до „Туитър“, заяви пред Ройтерс депутатът от тази партия Акиф Хамзачеби.
Той посочи също, че партията ще подаде наказателна жалба срещу премиера Реджеп Тайип Ердоган на основание, че той нарушава личните свободи.
Асоциацията на турските адвокати също е
поискала от съда да отмени наложената забрана в Турция за достъп до „Туитър“,
съобщава Асошиейтед прес.
Същевременно еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле (@StefanFuleEU) заяви, че е сериозно обезпокоен от блокирането на достъпа до „Туитър“ в Турция, съобщава Ройтерс.
„Да бъдеш свободен да общуваш и свободно да избираш начините да правиш това е основна ценност на ЕС“, е написал Фюле в профила си в „Туитър“.
#TurkeyBlockedTwitter Gravely concerned by blocked @twitter - being free 2communicate&freely choose the means 2do it,is fundamental EU value
— Štefan Füle (@StefanFuleEU) March 21, 2014
Решението на турските власти да блокират достъпа до „Туитър“ предизвика критики в Турция срещу цензурата в медиите, съобщава АФП. За днес са обявени демонстрации в знак на протест срещу решението в Анкара, Истанбул и Измир.
Блокирането на достъпа до „Туитър“ предизвика остри реакции на хиляди граждани в страната, посочват и медиите в южната ни съседка.
Много юристи са обявили в интернет, че още днес може да бъдат подадени
колективни жалби до Европейския съд за правата на човека и до Конституционния съд
с аргумента, че се налагат пречки на свободата на комуникации, пише в. „Миллиет“.
Вестник „Радикал“ пише, че
след Китай, Турция е станала втората страна в света, забранила достъпа до „Туитър“.
„Заман“ отбелязва, че журналистът Назлъ Ълъджак е определил забраната като „цивилен преврат“, а журналистът Кадри Гюлсел е заявил, че решението е показало колко безпомощно е управлението.
Вестниците цитират остра реакция от страна на еврокомисаря за новите техонологии Нели Крус, която е посочила, че забраната на „Туитър“ в Турция е неоснователна, безсмислена и страхлива. Тя е изтъкнала, че турският народ и международната общност ще я възприемат като цензура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!