„Туитър“ блокира достъпа от Турция до два акаунта, които са обект на оплаквания от турските власти, защото са нарушили „личните права и правото на личен живот“, пише вестник „Хюриет дейли нюз“.
Това става малко след като високопоставен служител от кабинета на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви пред Ройтерс, че на 18 април Ердоган е сезирал Конституционния съд във връзка с неизпълнението на съдебно решение, изискващо премахването на съдържание, която нарушавало неговите права.
Турският премиер иска компенсация от 50 хил. турски лири.
„Туитър“ блокира два акаунта –
Харамзаделер, което означава „синове на крадци“, и Башджалан, означаващ „първи крадец“ – игра на думи с турската дума за премиер, съобщи Анадолската агенция.
Двата профила, които имат стотици хиляди последователи, публикуваха линкове към записи на високопоставени правителствени служители, вкл. Ердоган, неговото семейство и негови приближени.
Съдържанието на повечето от записите е свързано с голямо разследване за корупция,
което стана публично на 17 декември 2013 г. и което включва правителствени служители и бизнесмени, близки до правителството на Партията на справедливостта и развитието.
Правителството на Ердоган предизвика насмешка в цял свят, след като блокира достъпа до „Туитър“ и „Ютюб“ през март заради качено там съдържание, свързано с корупционните скандали.
Блокадата на „Туитър“ бе отменена този месец, след като Конституционният съд на Турция реши, че това нарушава свободата на словото – решение, което Ердоган оцени като грешно и заяви, че трябва да бъде отменено.
Сайтът за видеообмен „Ютюб“ продължава да бъде блокиран в Турция.
Делегация от „Туитър“, водена от Колин Кроуел, на 14 април проведе разговори
със служители на кабинета на турския премиер, на министерството на комуникациите и телекома.
Не бе постигнато споразумение за откриване на офис на „Туитър“ в Турция или пък за заплащане на турски данък от „Туитър“ – две от основните искания на Анкара.
След разговорите обаче „Туитър“ изпълни три важни решения на съда, заявиха турски служители, добавяйки, че „Туитър“ ще изпълни няколко други решения в рамките на седмица, докато обсъжда другите въпроси.
Турция заяви, че иска премахване на туитове, които смята за вредни за националната сигурност, личния живот на отделни лица и личните права,
и иска „Туитър“ да предаде IP адресите на онези акаунти, които смята за заплаха,
пише „Хюриет дейли нюз“.
Същият вестник пише днес, че турските власти са отрекли да имат планове да заменят световната мрежа World Wide Web със собствена турска мрежа с интернет протокол „ttt“ в рамките на усилията на правителството за контрол на световни сайтове като „Туитър“ и „Ютюб“.
Министерството на комуникациите отрече в изявление, че министърът Лютфи Елван е предложил това на неформална среща с журналисти в парламента на 19 април, както съобщи „Хюриет“.
Според изявлението министър Елван е говорил за усилията на ЕС за създаване на структура с различни акционери, като е допълнил, че тези въпроси ще бъдат обсъдени по време на международна среща в Бразилия на 23 и 24 април.
По-рано в. „Хюриет“ цитира Елван да казва, че страните трябва да създадат собствени домейни.
„Вместо „www“ може да бъде създадена система „ttt“.
Турция и други държави може да създадат собствени домейни. Подобна стъпка ще отдели интернет системите една от друга“, бе цитиран да казва министър Елван.
Според по-ранната информация Елван е на мнение, че Турция не е единствената държава, която подкрепя новата система.
„Единственият адрес на социалните медии са базирани в САЩ компании. Ето защо страни от ЕС, водени от Германия и Франция, също имат проблеми с това. Социалните медии трябва да имат общ международен текст от правила, като хартата на ООН. В противен случай, страните може да създадат собствени интернет домейни, за да имат по-голяма сигурност“, е заявил Елван, цитиран от „Хюриет дейли нюз“.
След срещите с представители на „Туитър“, на 17 април Елван обяви друга новост, като каза, че
„злонамереното съдържание“ в „Туитър“ може да бъде пикслелизирано
(т.е. а се появява размазано) от турските телекомуникационни власти, припомня вестникът. „Ние постигнахме консенсус „да неутрализираме“ злонамерено съдържание, което е обект на съдебни решения, чрез изобразяването му пикселизирано“, посочи Елван в писмено изявление на 17 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!