А дминистративен съд в Анкара спря действието на решението на Дирекцията по телекомуникации в Турция за блокиране на достъпа до „Туитър“, съобщи турската частна телевизия НТВ.
Прекият достъп до „Туитър“ бе блокиран в Турция на 20 март.
Съдът постанови, че цялостната забрана на социалната мрежа противоречи на „принципите на правовата държава“.
Решението е взето, след като съдът бе сезиран от Асоциацията на турските адвокатски колегии, от Анкарската адвокатска колегия, а също от зам.-председателя на парламентарната група на Партията на националистическото действие Октай Вурал.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч заяви, че
правителството ще уважи съдебното решение,
съобщава в. „Хюриет дейлин нюз“. Ние ще приложим съдебното решение. Може да не го харесваме, но ще го изпълним, посочи Арънч пред репортери.
Дирекцията по телекомуникации има право да оспори съдебното решение, но достъпът до „Туитър“ трябва да бъде възстановен преди произнасяне на второ решение, са посочили правни екстпрети пред в. „Хюриет“.
Конституционният съд също е разгледал днес индивидуални жалби срещу забраната на „Туитър“, като е обявил, че засега не е необходимо отделно съдебно решение, тъй като административен съд в Анкара вече се е произнесъл по въпроса.
Турция блокира достъпа до „Туитър“ миналата седмица, след като премиерът Реджеп Тайип Ердоган заплаши „да изкорени“ сайта, където изтекоха записи, разкриващи предполагаеми корупционни действия на политическия елит. Решението беше критикувано в Турция, а също от европейски държави, САЩ и ООН.
Часове по-рано в предизборно интервю Ердоган заяви, че „Туитър“ не се подчинява на решенията на турските съдилища, затова властите в страната са блокирали достъпа до тази социална мрежа.
Мярката е вътрешен въпрос на Турция,
заяви премиерът, цитиран от ИТАР-ТАСС. Коментирайки критиките от европейски страни, той призова ЕС да се занимава със своята работа. Това, което ние направихме, е вътрешен въпрос. За това има съдебни постановления. Защо ЕС игнорира случващото се в други страни? Нека се държи с нас така, както се държи с останалите, каза Ердоган.
Той поясни, че десетки и стотици молби за премахване на акаунти и съобщения в „Туитър“ идват от Франция, Германия, Великобритания, САЩ, Русия, Индия. По неговите думи, по-голямата част от тези исканията се изпълняват. На фона на това Турция иска да закрие само два акаунта. Ние изпращаме съдебни постановления, но не ни чуват (в компанията „Туитър“). Може ли след това да очаквате от мен да имам предишните благи намерения? Остава ни само да закрием достъпа, каза Ердоган.
Това, че тази мярка е провокирала вълна от обвинения от страна на ЕС за нарушаване на правата на човека, по мнението на турския премиер, е неоправдано.
Що се отнася до свободите, ние сме отишли много по-напред от повечето страни в ЕС.
Такава свобода на информацията, като при нас, няма в много от тях. Човек може да започне и да обижда както си иска премиера. При тях такова нещо не можеш да направиш, заяви Ердоган.
Турският премиер увери, че Турция и занапред ще действа строго по отношение на социалните мрежи, в случай че те не изпълняват съдебни предписания за закриване на акаунти и изтриване на съдържание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!