Турция ще се присъедини днес към клуба на страните, забраняващи напълно цигарите в баровете и ресторантите, скъсвайки с дълбоката традиция на задимените заведения.
Анкара забрани вече тютюнопушенето в началото на 2008 г. в административните заведения, на работните и обществените места, но даде срок от 18 месеца на собствениците на ресторанти и кафенета да се съобразят с новите санитарни норми.
Срокът изтече днес и с него идва и задължението за собствениците на заведения да махнат пепелниците от масите, да поставят надписи, напомнящи за забраната за тютюнопушене и да отказват да обслужат всеки клиент, пожелал въпреки всичко да запали цигара.
Ако това не бъде изпълнено, заведението ще може да бъде санкционирано с глоба до 5 600 турски лири (2 595 евро). Всеки заклет пушач е заплашен от глоба от 69 турски лири (32 евро).
Пет хиляди агенти са организирани от министерството на здравеопазването с подкрепата на Световната здравна организация (СЗО) и на асоциации да контролират прилагането на закона.
Нашата цел е да постигнем на първо време намаляване на нивото на потребление на цигари до 20% от населението в зряла възраст, каза Токер Ергюдер, отговарящ за наблюдение на програмите за борба срещу тютюнопушенето в Турция от името на СЗО.
Според официалните данни близо един на всеки трима турци в зряла възраст пуши, като нивото на пушачите достига 48% при мъжете и това поставя Турция на 10-то място в света по консумация на цигари.
Въпреки тази зависимост към цигарите, която според асоциацията за защита на здравето "Йешилай" е виновна за смъртта на 100 хил. души годишно в Турция, Ергюдер казва, че е относително оптимистично настроен за прилагането на закона.
"Положението вече доста напредна. Преди пет или десет години хората предлагаха цигари на гостите си на празници. Днес това вече не се прави. Хората вече се стремят да не пушат близо до деца", казва той.
Присъстваме на голяма промяна, добавя пратеникът на СЗО, като изтъква като доказателство и успеха на забраната за пушене в автобуси, въведена преди около 15 години, и спада с над 2% на броя на потребителите на цигари през последните две години.
Според проучване, осъществено от института Quick Global Strategies сред 600 души забраната за тютюнопушене в административните заведения и на обществени места се одобрява от 95% от турците.
Не по-малко от 90% от анкетираните и 69% от пушачите са се обявили в подкрепа на забрана на тютюнопушенето в кафенета и ресторанти.
Ако много от развитите страни са въвели законодателство, ограничаващо потреблението на цигари, то относително малко от тях са забранили напълно цигарите на обществени места, в ресторанти и барове.
В ЕС 11 страни са въвели забрани.
Две от тях - Ирландия и Великобритания, са забранили тютюнопушенето на всички обществени места. Девет страни - Италия, Малта, Франция, Швеция, Финландия, Латвия, Словения, Холандия и Гърция, са приели възможността за създаване на помещения за пушене в баровете и ресторантите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!