Ш естима полицаи и двама служители на съда са били ранени при протест на етнически албанци в Скопие срещу доживотни присъди на шестима техни сънародници за убийството на петима македонци, съобщи македонската телевизия Алсат.
Демонстрацията, която бе планирана като мирен протест, прерасна в безредици, след като около 2 хил. демонстранти, скандиращи "Аллах акбар" (Аллах е велик), започнаха да замерват полицаите с камъни, а служителите на реда отвърнаха с водни струи, сълзотворен газ и шокови гранати.
Протестът започна на обяд след петъчната молитва. Той бе организиран от македонското албанско движение "Събуди се" и бе подготвян от няколко дни чрез социалните мрежи с призиви към гражданите да се противопоставят на "нагласените процеси, етническата и религиозната омраза".
Демонстранти се отправиха и към съда и замерваха с камъни сградата, като не разрешиха на журналистите да снимат. Пристигнаха и специални полицейски части. От тълпата се чуваха възгласи "Ние не сме терористи" и "Полицейска държава".
Според агенция МИА няколко стъкла на сградата на съда са счупени. По-късно демонстрантите се насочиха към сградата на правителството, но бяха спрени от стотици полицаи с бронирани коли и с водни струи бяха изтласкани обратно.
Македонските медии съобщават, че според неофициални данни най-малко двама от протестиращите са арестувани.
Повод за днешния протест са произнесените миналата седмица доживотни присъди на шестима етнически албанци за убийството на петима македонци край Смилковското езеро на Велики четвъртък преди Великден през 2012 г. Убийството бе квалифицирано като тероризъм, а в заключителната си пледоария обвинението заяви, че обвиняемите, всички етнически албанци, са убили петимата македонци на Великден само за да предизвикат страх сред православното население.
Според организаторите на протеста съдебният процес за петорното убийство, известно в Македония като случая "Монструм" /Чудовище/, е бил "скандален", а "максималното наказание за престъпление, при което не е открито нито оръжието, с което е извършено, нито са известни мотивите, буди максимално съмнение в надеждността на съда".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!