Лидерът на "Златна зора" преместен в строго охраняван затвор
Източник: netinfo

Л идерът на крайнодясната гръцка партия "Златна зора" Николаос Михалолиакос ще отговаря в съда на обвинения за принадлежност към престъпна група, предаде Ройтерс, като се позова на съдебен източник. 

Той остава в ареста до началото на процеса. 

Късно снощи Николаос Михалолиакос се яви пред разследващите го магистрати и прокурор, за да изслуша обвиненията за основаване и участие в престъпна организация

Той отхвърли обвиненията след шестчасови обяснения в съдебната зала. 

Лидерът на "Златна зора" беше арестуван в събота

заедно с други членове на партията, като част от усилията на правителството да се справи с партията, за която твърди, че е неонацистка престъпна група. 

След края на заседанието Михалолиакос беше откаран в строгоохраняван затвор.

Вчера трима депутати от "Златна зора" бяха освободени преди започването на съдебния процес, а един беше оставен в ареста. 

Говорителят на партията Илиас Касидиарис е бил освободен под гаранция от 50 хил. евро при условие да не напуска страната. Илиас Панайотарос и Никос Михос бяха освободени с наложено ограничение за пътуване, а Йоанис Лагос е оставен зад решетките. 

И четиримата отхвърлиха предявените им обвинения в показанията си пред съдия-следовател по време на разпита, който продължи 18 часа. 

Изненадващото решение за освобождаването им

усложнява усилията на правителството за затягане на мерките спрямо партията, след като неин поддръжник уби гръцки музикант антифашист миналия месец, отбелязва Ройтерс. 

Гръцкият премиер Андонис Самарас бил "изненадан" от решението на съдебните власти да не оставят в ареста тримата депутати, стана ясно от изявления на правителствения говорител Симос Кедикоглу. 

Естествено имаше изненада, признал говорителят пред телевизия "Антена" и добавил, че Самарас е поискал да бъде информиран по този въпрос. 

Във връзка с коментарите за недоволство в правителството заради позицията на министрите на правосъдието и обществения ред, правителственият говорител казал: "Те (двамата министри-б.ред.) са сред най-приближените на премиера... Разполагаме с независимо правосъдие, което върши своята работа."

Правосъдният министър Хараламбос Атанасиу отрече като "абсурдни" слуховете, че обмислял възможността да подаде оставка във връзка с условното освобождаване от ареста на тримата депутати. 

"Фактът, че депутатите от "Златна зора" са освободени,

не означава, че те вече не са заподозрени

или че няма индикации, че са виновни. Задържането преди процеса се прави на базата на серия от критерии, като например неизвестен адрес на заподозрените или дали е възможно да извършат други престъпления и т.н. Разследването продължава", подчерта министърът. 

Пред в. "Елефтеротипия" министърът на обществения ред и за защита на гражданите Никос Дендиас също дал да се разбере, че властите са решени да доведат до край предприетите от тях действия срещу "Златна зора". 

"Всеки, който си мисли, че демократичната ни държава ще отстъпи в битката с неонацизма дълбоко се лъже. Ще стигнем до край", казал Дендиас. 

Същевременно бе съобщено, че адвокат на бивш британски офицер от армията е представил във Върховния съд на Гърция документ, който подсилвал слуховете за наличие на

таен оръжеен арсенал, свързан със "Златна зора". 

В. "Катимерини" пише, че Едуард Стейси, който бил сътрудник на издирван от властите, настоял пред полицията разследването за "Златна зора" да бъде обвързано с дадени от него показания за наличието на голяма пратка незаконно оръжие. 

Бившият британски офицер бил казал през април пред полицията, че издирваният Анастасиос Палис държал на склад 4000 автомата и друго оръжие. 

Навремето Стейси е работил с въпросния грък и с намиращия се в предварителен арест корабен магнат Викторас Рестис.  

Съобщава се още, че при обиските наскоро в дома на издирвания Палис полицията не е открила въпросното оръжие. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Посолството на САЩ в Сирия предупреждава за повишен риск от атаки

Посолството на САЩ в Сирия предупреждава за повишен риск от атаки

Свят Преди 18 минути

Вашингтон съветва своите сънародници да не пътуват до Сирия поради значителните рискове от тероризъм

Асошиейтед прес: Киев и военни анализатори смятат, че Русия се готви за нова офанзива в Украйна

Асошиейтед прес: Киев и военни анализатори смятат, че Русия се готви за нова офанзива в Украйна

Свят Преди 30 минути

По думи на украинските представители Русия няма намерения да се ангажира със значим диалог за прекратяването на войната

Синът на Марадона твърди, че баща му е бил убит

Синът на Марадона твърди, че баща му е бил убит

Свят Преди 2 часа

Марадона издъхна на 25 ноември 2020 г. в дома си в Тигре

Старт на "Мотосезон 2025": Хиляди мотористи се събраха в центъра на София

Старт на "Мотосезон 2025": Хиляди мотористи се събраха в центъра на София

България Преди 3 часа

Шествието ще премине през основни булеварди по пътя си към резиденция „Бояна”

„Свобода за Имамоглу“: Хиляди протестират в Истанбул в подкрепа на арестувания кмет

„Свобода за Имамоглу“: Хиляди протестират в Истанбул в подкрепа на арестувания кмет

Свят Преди 3 часа

Арестът на Имамоглу предизвика най-големите демонстрации в Турция през последното десетилетие

Надежда сред руините: Откриха признаци на живот под срутилия се небостъргач в Мианма

Надежда сред руините: Откриха признаци на живот под срутилия се небостъргач в Мианма

Свят Преди 3 часа

Около 15 души са затрупани под отломките на групи от трима до седем души

Бойко Борисов отбеляза годишнината от членството ни в НАТО

Бойко Борисов отбеляза годишнината от членството ни в НАТО

България Преди 3 часа

България става член на НАТО на 29 март 2004 г.

Путин спусна новата руска атомна подводница

Путин спусна новата руска атомна подводница

Свят Преди 4 часа

С напредването на войната между Русия и Украйна Москва увеличава броя на атомните си подводници

Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София

Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София

България Преди 4 часа

За най-строги наказания при насилие срещу животни се обявиха протестиращите

Частично слънчево затъмнение днес, ето къде ще може да се види

Частично слънчево затъмнение днес, ето къде ще може да се види

Свят Преди 5 часа

Затъмнението ще бъде видимо над част от Северното полукълбо - от Източна Канада до Сибир

"Най-необичайното събуждане“: Туристка разкри реалността в Северна Корея

"Най-необичайното събуждане“: Туристка разкри реалността в Северна Корея

Свят Преди 5 часа

В Северна Корея всички жители се будят едновременно от натрапчив звук

Откриха древни доказателства за разпъването на Христос

Откриха древни доказателства за разпъването на Христос

Любопитно Преди 6 часа

Произведението на римския историк Тацит "Анали" съдържа уникална информация за живота на Исус

Изгубени в небето: Най-големите авиационни мистерии – от полет MH370 до Бермудския триъгълник

Изгубени в небето: Най-големите авиационни мистерии – от полет MH370 до Бермудския триъгълник

Любопитно Преди 6 часа

Кои са най-големи авиационни мистерии на всички времена може да прочетете в следващите редове

,

Внимание, не забравяйте да смените часа

България Преди 6 часа

Стрелките на часовниците ще трябва да се преместят с един час напред – в 3:00 ч. ще стане 4:00 ч.

Април започва с дъждове и застудяване – ето какво ще е времето на Великден

Април започва с дъждове и застудяване – ето какво ще е времето на Великден

България Преди 7 часа

Тази прогноза направи климатологът Симеон Матев