Бившият премиер на Хърватия Иво Санадер бе осъден на 10 години затвор за вземане на подкупи от две чуждестранни компании, предаде агенция Ройтерс.
След като изслуша присъдата, на Санадер бяха сложени белезници и той беше пратен в загребския затвор "Реметинец", предаде агенция АФП.
Хърватската телевизия излъчи директно пристигането на полицейския конвой, съпътстващ колата, в която се намираше бившият премиер, в затвора.
59-годишният Санадер, който заемаше поста министър-председател на Хърватия в периода 2004-2009 г., стана
най-високопоставеният държавен служител, осъден за корупция в бъдещата членка на ЕС.
Загребският окръжен съд призна Санадер за виновен за вземане на подкуп от австрийската "Хипо Алпе Адрия банк" през 1995 г. и от унгарската компания МОЛ - през 2008 г.
Санадер отхвърля обвиненията, които според него са политически.
Съдът обаче го намери за виновен за вземане на 10 млн. евро подкуп от директора на унгарската петролна компания МОЛ в замяна на придобиване на контролния пакет акции в хърватската компания ИНА.
Съдът също така намери Санадер за виновен по обвинението, че е взел около 545 хил. евро комисиона за кредит, който Хърватия е получила от австрийската банка "Хипо" в средата на 90-те години, когато Санадер е бил зам.-министър на външните работи.
Случаят се разглежда като незаконно забогатяване от войната, тъй като Санадер се е възползвал от военното положение и високата инфлация, заради които страната е имала ограничен достъп до международните финансови пазари.
От унгарската компания МОЛ изразиха възмущение от присъдата на Санадер и категорично отхвърлиха обвиненията, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
В съобщение, издадено от компанията, се посочва, че
процесът срещу Санадер има повече връзка с политиката, отколкото с ИНА и МОЛ.
"Не е наша работа да коментираме днешната присъда на загребския съд. Като най-голям инвеститор в Хърватия очевидно трябва да зачетем тази присъда, но както и много пъти досега, категорично отхвърляме обвиненията срещу МОЛ и ще продължим да го правим", посочва унгарската компания, като подчертава, че е поела управлението на ИНА, за да я спаси от технически банкрут.
Очаква се Хърватия да се присъедини към ЕС на 1 юли 2013 г.
Усилията на страната за борба с престъпността и корупцията ще бъдат внимателно следени преди това, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!