Новият гръцки кабинет положи клетва
Алексис Ципрас   
Източник: ЕПА/БГНЕС
56

Новото гръцко правителство, формирано от партиите СИРИЗА и „Независими гърци“ и оглавено от Алексис Ципрас, положи клетва на тържествена церемония в президентския дворец.

То включва 10 министерства (вместо досегашните 20), сред които четири мегаминистерства, съвместяващи функциите на много от предишните ведомства.

Янис Драгасакис ветеран в СИРИЗА, стана вицепремиер, а икономистът Янис Варуфакис – министър на финансите.

Варуфакис е 53-годишен икономист, привърженик на „прекратяване на мерките за икономии“ и ще отговаря за преговорите за дълга с международните кредитори на страната. Той е бивш съветник на бившия премиер социалист Георгиос Папандреу и е приближен на СИРИЗА, но не е неин член, посочва АФП. Варуфакис стана известен в разгара на гръцката криза, обявявайки се срещу мерките за икономии и критикувайки спасителния план на ЕС и МВФ за страната, като в същото време защитаваше оставане на Гърция в еврозоната. Новият министър има гръцко и австралийско гражданство и е преподавал във Великобритания, Австралия, Швеция, Гърция и САЩ.

За министър на външните работи беше определен Никос Кодзиас, преподавател по политическа теория в университета в Пирея, бивш експерт в министерството на външните работи. Панос Каменос, лидерът на дясната партия „Независими гърци“, която се коалира със СИРИЗА, поема министерството на отбраната.

Мегаминистерствата са на вътрешните работи и административната реформа, което ще оглави Никос Вуцис; министерство на икономиката, инфраструктурата, морския флот и туризма начело с Йоргос Статакис; министерство на производствената реформа, опазване на околната среда и енергетиката начело с Панайотис Лафазанис и министерство на културата, образованието и религиите, което ще оглави Аристидис Балтас.

Министерството на труда е поверено на Панос Скурлетис, а министерството на здравеопазването и социалното застраховане – на Панайотис Курумблис.

За министър на правосъдието е назначен Никос Параскевопулос.

Въведени са и няколко нови длъжности в правителството. За държавен министър по въпросите на борбата с корупцията е определен Панайотис Николудис, а за държавен министър за координация на работата на правителството – Алекос Фламбурарис.

Държавен министър и говорител на правителството ще бъде Гавриил Сакеларидис.

Новото правителство заедно със зам.-министрите и самия премиер се състои от 41, уточнява ТАСС. В състава му има седем жени, посочва АФП.

Водещият индекс на Атинската фондова борса Athex изгуби над 5%, след като бе обявен съставът на новото правителство, предаде АФП. При откриването Athex бе на равнище 813 пункта, а в средата на следобедната търговия, малко след като бе обявен съставът на новото гръцко правителство, оглавявано от лидера на радикалната левица СИРИЗА, индексът отчете свиване с 6,39 на сто. След това Athex слабо се повиши, уточнява АФП.

Коментари 56
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

56 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Четиридесетте слона: Женската банда, която тероризираше Лондон

Любопитно Преди 1 час

Четиридесетте слона се отличават не само със странното си име, а и с факта, че бандата се състои изцяло от жени

Петима остават в ареста след протеста на „Възраждане”

Петима остават в ареста след протеста на „Възраждане”

България Преди 1 час

Двама от арестуваните са освободени заради депутатски имунитети

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Маги Халваджиян: Продадохме се за един хладилник

Любопитно Преди 3 часа

Шоуменът пред Мон Дьо в подкаста „Храмът на историите”

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

МВР издирва всички, участвали в сблъсъците пред сградата на ЕК в София

България Преди 4 часа

Те се установяват от записите от камерите на мястото, заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 4 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Последна информация за състоянието на папа Франциск

Свят Преди 4 часа

Вчера той е претърпял „продължителна респираторна криза” и се е наложило кръвопреливане

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 5 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 5 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 6 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 6 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 6 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 6 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 6 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година