Д есетки хиляди македонските граждани от всички краища на страната се събраха пред сградата на правителството в Скопие на протест, организиран от опозицията и граждански организации. Протестът е с настояване премиерът Никола Груевски да подаде оставка във връзка със скандал с подслушвания, който потопи балканската страна в най-тежката политическа криза от 2001 г. насам, предаде Ройтерс.
Според организаторите и представители на медии, които се намират на мястото на събитието, на митинга са се събрали над 20 хил. души, съобщава АФП.
Освен оставката на премиера, опозицията настоява за формиране на преходно правителство от експерти, което трябва в срок от една година да подготви нови, честни и демократични избори. Това включва изменения в изборния закон, извършване на преброяване на населението, корекция на избирателните списъци и деполитизиране на държавните институции.
Протестът протече мирно.
Той започна с химна на страната, а от трибуна, издигната пред сградата на правителството, се излъчваха т.нар. „бомби“ – записите от подслушани телефонни разговори на правителствени служители, които лидерът на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) Зоран Заев оповестяваше през последните месеци.
Гражданите на митинга носеха македонски знамена, но имаше и албански знамена и плакати:
„Оставка“, „Сбогом Никола“,
„Всеки човек има право на чиста околна среда“. Имаше и големи плакати със снимка на Груевски зад решетките.
Основните послания бяха, че гражданите искат промени, свобода, справедливост, равноправие, демокрация и достойнство за Македония на всички нейни граждани, независимо от националната им и религиозна принадлежност.
Заев призова участниците в антиправителствения митинг да останат на улицата до оставка на премиера Груевски,
предаде АФП. „Ние трябва да останем тук пред правителството! Никола Груевски трябва да подаде оставка. Докато не си отиде, няма да напуснем това място“, изтъкна Заев пред протестиращите в Скопие.
„Изпращам много ясно послание от всички общности в Република Македония, от всички партии, сдружения и движения – Груевски не отлагай. Самият ти виждаш, че си приключил. Отивай си“, заяви Заев. „Груевски не може да направи нищо повече освен да напусне тази сграда (на правителството, бел.ред.)... Груевски е страхливецът, изпращал опоненти в затвора, отнемал бизнеси, злоупотребявал със силите на реда и на сигурността, правил пазарлъци за името на Македония“, добави лидерът на СДСМ.
„Този масов протест казва едно – Груевски ще си замине. Той трябва да си замине. Друго решение няма. Този 17 май влиза в историята на свободна Македония“, каза Заев
От трибуната пред гражданите
говориха активисти, включително бившият български премиер Сергей Станишев.
Той увери множеството, че гласът му е чут. „Никой не може да игнорира вашето обединение – нито правителството, нито Европейският съюз“, заяви Станишев. Той поздрави лидера на опозицията Зоран Заев, че е имал кураж да разкрие „истината за Македония“. В края на речта си Станишев каза на български: „Искам да Ви кажа: Ние Ви обичаме. Искаме Македония да бъде свободна и европейска“.
Към Станишев ще се присъединиха евродепутатите Кнут Флекенщайн и Ричард Хоуит от Групата на социалистите и демократите, и шведските депутати Пири Ниеми и Ясенко Оманович от Шведската социалдемократическа партия, членка на ПЕС.
Пръв пред протестиращите излезе да говори представител на Студентския пленум. Той заяви, че
на студентите им е писнало и поиска оставката на премиера Груевски.
Студентите, каза той, искат демократична и прозрачна система, в която има еднакви права за всички. Те няма да бъдат роби на никого, не подкрепят нито една политическа партия, нито ще правят това, но искат да бъдат коректор на властта. На 22 години съм и моето поколение е осакатено от постоянната приватизация, каза студентът, който добави, че студентите искат демократична, а не партийна държава. Ние никога повече няма да търпим правителство на крадци и убийци. Искаме да имаме бъдещето тук, в тази страна, а не на вън, каза още той. Неговата реч след това бе преведена на албански език.
Десетки хиляди започнаха да скандират „убийци“,
когато водещият на националния протест в Скопие спомена името на македонския журналист Никола Младенов, загинал при съмнителни обстоятелства. „Дълбок поклон пред храбрите македонски журналисти, които рискуваха всичко, за да кажат истината, а някои от тях дори платиха с живота си като Никола Младенов“, каза водещият. Той сравни Груевски с румънския диктатор Николае Чаушеску. „Всички вие от тази сграда (на правителството) ще си ходите. Затвор за вас“, добави водещият, а демонстрантите започнаха да скандират: „Затвор“ и вдигнаха ръцете, за да покажат на силите на реда, че са мирни.
Опозиционни лидери заявиха, че
някои от протестиращите планират да останат на улиците, докато Груевски не подаде оставка,
обвинявайки го в потъпкване на демокрацията след серия уличаващите записи.
Събитието се следи от многобройни журналистически екипи от Сърбия, България и други страни, отбелязва Макфакс.
След девет години на власт, Груевски отказва да подаде оставка и свика свой митинг в Скопие в понеделник вечерта, повишавайки опасенията за нестабилност в бедната бивша югославска република, отбелязва Ройтерс.
Контролираните от македонското правителство медии в Македония съобщават оскъдно за антиправителствения митинг на опозицията в Скопие.
Държавната телевизия МРТ не съобщи нищо за митинга, посочва ДПА.
Организаторите на протеста съобщиха за различни тактики за намаляване на броя на участниците, като отменени автобуси и задължителни повиквания на работа в държавните предприятия. За охраната на сградата на правителството са ангажирани неколкостотин сътрудници на полицията и десетки коли на специалните части, предаде ТАСС.
СДСМ и неговите съюзници отказаха да признаят резултата от предсрочните парламентарни избори, произведени преди 13 месеца, твърдейки че Груевски и неговата партия ВМРО-ДПМНЕ са извършили изборни измами. Лидерът на СДСМ Зоран Заев също така обвини Груевски в незаконно подслушване. От няколко месеца Заев представя на пресконференции записи от подслушани разговори, за които казва, че са му били дадени от „патриоти“ в македонската разузнавателна служба. Записите, по думите на Заев, разкриват корупцията на най-високите нива на властта, включително лошото управление, злоупотребите с фондове, фалшивото криминално преследване на опоненти и дори опити за прикриване на убийства. Разкритията за тези записи хвърлиха Македония в най-тежката политическа криза от 2001 г., когато страната едва избегна гражданска война, посочва Ройтерс.
Антиправителствени протести по-рано този месец бяха белязани от инциденти с насилие, припомня ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!