Говорител на партията на премиера Реджеп Тайип Ердоган каза, че турското правителство е готово да проведе референдум за плана за развитие на Истанбул, който стана причина за масовите протести.
Изказването на говорителя на Партията на справедливостта и развитието Хюсеин Челик дойде след разговори между Ердоган и представители на протестиращите.
Това е първият голям жест на правителството за преодоляване на безизходното положение
с протестиращите на истанбулския площад „Таксим" и други места в страната, отбелязва американското издание "Хюстън кроникъл".
Ердоган се срещна с делегация от обществени фигури и хора на изкуството, за да обсъдят ситуацията с протестите, които продължават вече над две седмици в страната.
Срещата започна в 17 ч. в централата на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара.
Делегацията, приета от премиера, се състои от 11 членове, в т.ч. студенти, учени и хора от света на изкуството.
Срещата се води при закрити врата, а на нея присъстват също министърът на вътрешните работи Муаммер Гюлер, министърът на околната среда и градоустройството Ердоган Байрактар, министърът на културата и туризма Йомер Челик и други официални представители.
В четвъртък Ердоган е определил среща на много известната турска изпълнителка и певица Хюлия Авшар. В послание, което написа в "Туитър", Хюлия Авшар изрази подкрепа за действията на Ердоган срещу протестиращите. "Тези работи не стават със събиране по парковете, бих искала да разговарям с премиера по тези въпроси", написа тя в "Туитър".
По-рано днес турският президент
Абдуллах Гюл призова за диалог с легитимните демонстранти,
които протестират срещу плановете за реконструкция на парка "Гези", но заяви, че тези, които са излезли на улицата, за да участват в прояви на насилие, са отделен въпрос, съобщи Ройтерс.
"Ако хората имат възражения, тогава нека да се състои диалог с тези хора, несъмнено е наше задължение да чуем какво казват", подчерта Гюл пред журналисти по време на пътуването му до черноморския град Ризе. Той изрази надежда, че проблемите ще бъдат превъзмогнати "чрез демократична зрялост".
Същевременно Гюл, който като цяло запазваше по-умерен тон в сравнение с Ердоган по време на протестите, подчерта, че насилието по улиците няма да бъде търпяно.
"Тези, които участват в прояви на насилие, са нещо различно и ние трябва да ги разграничим. Ние не трябва да даваме шанс на насилието. Това не би било допуснато нито в Ню Йорк, нито в Берлин", посочи държавният глава.
Гюл говори ден след като полицията за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водни струи в продължение на почти 18 часа, за да разпръсне хилядите протестиращи на площад "Таксим", където са съсредоточени продължаващите от близо две седмици протести срещу премиера Реджеп Тайип Ердоган.
С призив за диалог с опозиционните групи излязоха и германският канцлер Ангела Меркел, външните министри на Италия и Германия.
Говорителят на Меркел Щефен Зайберт заяви, че единственото решение за трайно намаляване на напрежението е диалогът. Това, по думите му, включва и смекчаване на използваната реторика. "Надяваме се на конструктивни разговори", заяви Зайберт, допълвайки, че Турция трябва да уважава свободата на сдружаване.
Германският министър на външните работи Гидо Вестервеле заяви, че "сцените на площад "Таксим" са смущаващи", предаде АФП. "Правителството изпраща досега с реакцията си лош сигнал - в собствената си страна, но и към Европа", заяви той.
"Свободата на мирно събиране и правото на свободно изразяване на мнението са неотменими фундаментални права във всяка демокрация. Правителството в Анкара трябва да направи всичко, за да могат неговите граждани да упражняват тези права", каза Вестервеле и призова турския премиер Реджеп Тайип Ердоган да се опита "да успокои ситуацията в духа на европейските ценности и да започне конструктивен и умиротворяващ диалог с протестиращите".
Демонстрациите в Турция са първият сериозен тест за членството на страната в ЕС,
заяви италианският министър на външните работи Ема Бонино, като разкритикува "непропорционалното използване на сила" в Истанбул.
"Турското правителство в момента преминава на площадите и улиците изпит по демократична зрелост. Вероятно става дума за първия сериозен тест за демократичното поведение на Турция и за нейния процес за присъединяване към ЕС", заяви Бонино пред италианските депутати.
"Някои мислеха, че Турция е издържала този изпит заради динамичната й икономика, но тя трябва да свърши още много", добави Бонино, като призова за "започването на диалог" между властта и протестиращите.
В Турция хиляди адвокати в черни тоги напуснаха съдилищата и излязоха на протестни шествия, скандирайки лозунги срещу грубото отношение на полицията спрямо техни колеги по време на протестите, съобщи АП.
Лидерите на опозиционните Народнорепубликанска партия (НРП) и Партията на националистическото действие (ПНД) окачествиха турския премиер Реджеп Тайип Ердоган като "основен провокатор" за протестите, съобщи турското англоезично издание "Хюриет дейли нюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!