С тотици хора се събраха днес на мирни демонстрации в Сараево и други градове на Босна след дни на протести, белязани от прояви на насилие, съобщава Асошиейтед прес.
Вчера протестиращи подпалиха правителствени сгради в няколко града в страната, включително сградата на президентството в Сараево. При антиправителствените протести с прояви на насилие са били ранени 220 души, съобщава ДПА.
В Тузла, където започнаха протестите в сряда, хората излязоха днес с метли и разчистиха камъни и отломки, останали след вчерашните бурни демонстрации.
Местните правителства в четири кантона, включително в Сараево, подадоха оставки в разгара на протестите.
Протести в Босна избухнаха в знак на недоволство от задълбочаващата се социална несигурност, породена от липса на икономически и политически напредък след войната от периода 1992-1995 г.
Междувременно босненските власти разследват причините за вчерашните протестни демонстрации с прояви на насилие.
Прокуратурата в кантон Тузла, в който избухнаха протестите, също започна разследване за причините за пожара, изпепелил сградата на регионалното правителство, съобщи вестник "Дневни аваз". Разследвания се водят също в Сараево, Мостар и Зеница, където стотици протестиращи щурмуваха правителствени сгради като подпалиха някои от тях.
Протестите, предимно в отговор на общественото недоволство от корупцията в правителството и бедността, доведоха до десетки арести, като известният профсъюзен лидер Йосип Милич бе арестуван в Мостар.
Безредиците бяха провокирани от протест на работници в Тузла, по време на който демонстрантите настояха за оставката на регионалното правителство и отмяна на серия от сенчести приватизации.
Докато протестът в Тузла приключи, когато местното правителство се съгласи да подаде оставка и да разгледа списъка с исканията на демонстрантите, включително призивите за временно правителство от некомпрометирани експерти, насилие избухна в Сараево и други градове.
Сградата на босненското президентство и националният архив бяха сред подпалените. Сгради и коли бяха подпалени и в други градове. Атаките, извършени от млади, маскирани мъже, бяха осъдени от профсъюзни лидери, които оглавиха първия протест.
Министърът на сигурността на Босна Фахрудин Радончич отхвърли спекулациите, че в ход е опит за преврат. Това не е преврат, това е изблик срещу некомпетентните власти и срещу корупцията, е заявил министърът, цитиран от в."Дневни Аваз".
Позицията на ЕС
Европейският съюз застана на страната на органите на реда в Босна и Херцеговина, подкрепяйки твърдите действия на полицията за потушаване на масовите безредици в босненските градове, съобщи ИТАР-ТАСС.
В разпространена днес декларация ръководителят на мисията на ЕС в Сараево Петер Сьоренсен призова протестиращите към ред. Гражданите имат право да изразяват своето неудовлетворение и мнение само по ненасилствен път, каза той.
Сьоренсен изказа благодарност към полицейските и антитерористичните части, които разпръснаха в петък протестиращите с помощта на водни оръдия, гумени куршуми и звукови гранати.
Ние благодарим на силите на реда и специалните служби за техните усилия в екстремно сложни обстоятелства, заяви той.
Петер Сьоренсен призова протестиращите незабавно да прекратят насилието и да се заемат с разрешаваенето на противоречията изключително чрез диалог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!