Парламентът на Косово ратифицира споразумението за нормализиране на отношенията с Белград, съобщи косовският министър на европейските интеграции Вльора Читаку, цитирана от Танюг.
"Току-що Косово ратифицира споразумението със Сърбия. Две
трети от депутатите гласуваха "за" ратификацията", съобщи Читаку
в "Туитър".
Същевременно
няколко десетки демонстранти бяха арестувани, а полицията използва сълзотворен газ
при протест пред сградата на парламента. Има и ранени, предадоха информационните агенции.
Привърженици на движението "Самоопределение" се опитаха да блокират входовете на парламента и да попречат на депутатите да обсъдят и ратифицират споразумението.
Демонстрантите замерваха полицаите с бяла боя, а полицията отговори със сълзотворен газ.
Според полицейски източници преди обяд са арестувани 30 души, а "Самоопределение" твърди, че броят на арестуваните до 13 ч. местно време е надхвърлил 50 души.
Все пак част от депутатите успяха да влязат в парламента, но там обстановката не беше по-спокойна.
Народните представители от "Самоопределение" начело с лидера си Албин Курти
изтръгнаха микрофона пред председателя на косовския парламент
Якуп Красничи в момента, когато той каза, че на заседанието присъстват 101 депутати и обяви начало на гласуването на ратификация на брюкселското споразумение.
Депутатите от "Самоопределение" заявиха, че няма да позволят да се гласува предложената ратификация на споразумението със Сърбия.
Зам.- председателят на парламента Петар Милетич съобщи във "Фейсбук", че привържениците на "Самоопределение" са се нахвърлили физически върху някои от депутатите.
"Самоопределение" обяви преди няколко дни, че ще организира протести против ратификацията на споразумението. Движението е против споразумението с Белград, постигнато с посредничеството на Европейския съюз през април, което предвижда ограничена автономия за сърбите в Косово. В замяна Белград се съгласи да отстъпи контрола над Северно Косово на прищинските власти и да спре финансирането на около 50 хил. живеещи там сърби, които отказват да признаят косовската независимост.Споразумението, което ще позволи на Сърбия и Косово да се придвижат напред в европейската интеграция, цели да прекрати етническото разделение в доминираното от албанци Косово пет години след като Прищина обяви независимост от Сърбия.
Лидерът на "Самоопределение" Албин Курти преди два дни каза на пресконференция, че премиерът Хашим Тачи и неговата Демократическа партия настояват за приемане на законопроекта, за да споделят с останалите партии отговорността за споразумението с Белград.
Той заяви, че
Тачи и правителството са замесени в корупция и организирана престъпност
и изтъкна, че такова правителство в никакъв случай не трябва да говори и взема решения от името на Косово.
Курти призова всички граждани на Косово да се присъединят към демонстрациите днес.
Курти е идеолог на ненасилственната съпротива и спечели огромна популярност през 90-те години с организираните масови студентски протести.
На 10 февруари 2007 г. румънска част от международните полицейски сили в Косово откри огън по организирана от "Самоопределение" 60-хилядна демонстрация, защото се опасяваше, че протестиращите ще завладеят правителствени сгради. Двама души бяха убити, а други седем - тежко ранени.
Партията настоява за извеждане на международните сили от Косово и против преговорите със Сърбия по каквито и да е въпроси. Курти определя мисията на Европейския съюз в Косово колониална администрация.
В края на 2010 г. "Самоопределение" за първи път участва в парламентарни избори, получи близо 13% от гласовете и 14 места в парламента в Прищина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!