П арламентът на Косово одобри днес проект, целящ създаването на международен трибунал, който да съди военните престъпления, извършени от косовските бунтовници, воюващи за независимост по време на сърбо-косовския конфликт (1998-99), предаде АФП.
Проектът получи подкрепата на 89 депутати от 120-членния парламент. Двадесет и двама депутати гласуваха против, а двама се въздържаха.
Преди гласуването премиерът Хашим Тачи обясни на депутатите, че този трибунал "ще изчисти името на Косово, опетнено от несправедливите обвинения в доклада на Марти".
Докладът на Съвета на Европа, подготвен от неговия докладчик Дик Марти, съобщава за прояви на насилие, извършени от членове на Армията за освобождение на Косово (АОК).
В него се споменава по-специално за предполагаем трафик на органи от сръбски и ромски пленници по време на войната и се съдържат обвинения към бившия лидер на бунтовниците Хашим Тачи, сега премиер на Косово, които заинтересованият категорично опроверга.
В доклада се споменава за близо 500 жертви.
Този трибунал е "несправедлив и представлява най-голямата обида, която може да бъде отправена на Косово", заяви Тачи, като добави, че създаването му все пак остава "единствената опция".
Една от първите задачи на трибунала ще бъде да се заеме с разследване, водено сега от специален екип от следователи на ЕС, за да провери твърденията, съдържащи се в "доклада Марти", публикуван през 2010 г. от Съвета на Европа.
Западните държави упражниха натиск върху косовските власти, за да ги накарат да одобрят новия съд преди парламентът да се разпусне с оглед на парламентарните избори, които ще се състоят по-късно през годината.
Освен това парламентът одобри продължаването до юни 2016 г. на мандата на полицейската и юридическа мисия на ЕС в Косово (ЕУЛЕКС).
Мисията ЕУЛЕКС, създадена през 2008 г., няколко месеца след провъзгласяването на независимостта на Косово от Сърбия, отговаря да съдейства за укрепване на правовата държава, като се заема между другото и с дела, преценявани като твърде деликатни за местното правосъдие.
Конфликтът в Косово отне живота на близо 13 000 души, главно косовски албанци. Той приключи с въздушните удари на НАТО срещу Сърбия, които сложиха край на репресиите на сръбските сили срещу косовските албански бунтовници и цивилното албанско население в Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!