Научното списание "Нейчър" (Nature.com) публикува твърдения, че румънският премиер Виктор Понта е плагиатствал големи части от своята докторска дисертация.
Той отрича, като настоява, че
става въпрос за политическа атака срещу него
Според изданието Понта е преписал в дисертацията си по право големи пасажи от други публикации.
От "Нейчър" твърдят, че компилираният текст им е предоставен от анонимно лице, според което повече от половината от дисертацията на Понта относно функционирането на Международния наказателен съд е преписана, без да има позоваване.
Дисертацията от 432 страници е публикувана на румънски език през 2003 г. С леки редакции тя е издадена като книга през 2004 г. В този си вид е станала основа за друга книга, която е публикувана през 2010 г.
Бивша докторантка на Понта е цитирана като съавтор на книгите.
Съществени части от трите публикации обаче изглеждали почти или напълно идентични с части от монографии на румънските студенти по право Димитру Дякону и Василе Крету.
Използван е и превод на английски на публикация на друг студент - Йон Дякону, твърди "Нейчър".
Доказателството за плагиатство е поразително, казва председателят на Съвета за висше образование Мариус Андрух, цитиран от списанието.
"Ако обвиненията се окажат основателни, може да се появи
обществен натиск за оставката на Понта,
смятат политически източници. Освен това обвиненията повдигат съмнения във връзка със способността на правителството да се бори с корупцията във висшето образование", подчертава списание "Нейчър".
Списание "Нейчър" коментира също, че членове на посткомунистическия елит в Румъния, включително и много политици, са били "алчни" за академични титли, а редица държавни и частни университети са се превърнали във "фабрики за дипломи", които твърде малко се интересуват от качеството и които облагодетелстват научното плагиатстване", пише вестник "Адевърул".
Понта, чието лявоцентристко правителство встъпи в длъжност на 7 май, обяви на 15 май оставката на министъра на образованието Йоан Манг - именно заради обвинения в плагиатство.
Понта трябваше да се откаже от първата кандидатка за поста министър на образованието, която също бе обвинена в плагиатство.
Премиерът Понта и президентът Бъсеску са в конфликт за това кой ще представя страната на следващата среща на върха в ЕС.
Според Понта интересът, който проявява към неговата дисертация за Международния съд списание "Нейчър", е
малко комичен,
тъй като изданието е специализирано в областта на естествените науки и медицината.
Понта отбелязва също, че "Нейчър" е списанието, в което бившият министър на образованието от Демократично-либералната партия Даниел Фунериу публикува интервютата си.
"Отвъд това ще ви дам един политически отговор: Все пак аз ще отида на Европейския съвет", подчерта румънският премиер с препратка към неотдавнашния си спор с президента Бъсеску.
Понта заяви на пресконференция тази сутрин, че статията в "Нейчър" е само претекст за политическа война между него и президента Траян Бъсеску, предаде Аджерпрес.
"Господин президентът Бъсеску използва оръжията, които винаги е използвал: шантажа, клеветничеството, мръсни атаки от миналото на всеки.
Тъй като съм най-младият министър-председател, затова има малко досиета срещу мен, но ето че все пак направи едно досие, подпомогнат очевидно от съветниците си, по-специално от г-н Фунериу", заяви Понта.
Премиерът каза също, че ще се яви пред специализирана комисия в рамките на министерството на образованието, за да даде "всички необходими обяснения" във връзка с обвиненията срещу него, които определи като "инсценировка".
Нещата стоят така: минаваме към още една политическа битка
между президента и мен, заяви Понта, цитиран от информационния сайт Зиаре.
По-рано днес Понта каза пред журналисти, че нивото на доверие между него и президента Траян Бъсеску е нулево, предаде Медиафакс.
Той заяви още, че е готов да се откаже от докторската си титла, ако специализирана комисия към министерството на образованието докаже, че е сгрешил с това, че е поставил
имената на цитираните автори в библиографията в края на докторската си теза,
а не ги е посочил на всяка страница под линия, предаде Медиафакс.
"Готов съм да се явя пред специализираната комисия към министерството на образованието. Готов съм да дам необходимите обяснения. Готов съм да отговарям, ако е трябвало да поставям библиографията под линия", каза Понта.
На въпрос дали под поемане на отговорност за грешките има предвид оставка, Понта отговори: "Оставка от поста доктор?"
Той добави, че би подал оставка от премиерския пост, ако направи нещо срещу интересите на Румъния или на конкретно лице.
Междувременно румънският Върховен касационен съд реши, че
министърът на културата Мирча Дякону е бил в състояние на несъвместимост
в периода, в който е заемал едновременно поста на сенатор и директор на театър "Нотара" в Букурещ.
Прокурорите започнаха наказателно преследване срещу Дякону на 4 януари, а по-късно добавиха нови обвинения срещу него, включително за конфликт на интереси заради подозрения, че е облагодетелствал съпругата си с определени договори.
Решението е окончателно, а Мирча Дякону ще има забрана да заема публична длъжност или държавен пост за период от три години от днешна дата. Това означава, че Дякону ще трябва да напусне поста си на министър и на сенатор, отбелязва информационният сайт Зиаре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!