Х ърватският Върховен съд потвърди присъдата виновен на бившия премиер Иво Санадер за вземане на подкуп от унгарската петролна група МОЛ в замяна на придобиване на контролния пакет акции в хърватската петролна компания ИНА, предаде Ройтерс.
Съдебното решение няма да анулира автоматично споразумението между акционерите, сключено между МОЛ и Загреб през 2009 г, но може да послужи на Хърватия като законова база, за да започне нов съдебен процес, който да го обяви за невалидно. Правителството все още не е коментирало темата, отбелязва агенцията.
Съдебното решение бе потвърдено от говорителя на Загребския окръжен съд Крешимир Девчич.
"Върховният съд промени първоначалната присъда на 8,5 години затвор",
каза Девчич пред държавното радио.
Загребският окръжен съд първоначално осъди Санадер на 10 години затвор през 2012 г. Съдът обяви тази седмица, че ще съди задочно президента на МОЛ Жолт Хернади по същото обвинение, след като Унгария отказа да позволи разпита му, като се мотивира с националните интереси. Санадер, Хернади и МОЛ отхвърлят обвиненията.
Съдът обаче намери Иво Санадер за
виновен за вземане на 10 млн. евро подкуп
от директора на унгарската петролна компания МОЛ в замяна на придобиване на контролния пакет акции в хърватската компания ИНА, както и за вземане на около 545 хил. евро комисиона за кредит, който Хърватия е получила от австрийската банка Хипо в средата на 90-те години, когато Санадер е бил заместник-министър на външните работи.
Случаят се разглежда като незаконно забогатяване от войната, тъй като Санадер се е възползвал от военното положение и високата инфлация, заради които страната е имала ограничен достъп до международните финансови пазари.
Отношенията между Хърватия и МОЛ са обтегнати през последните години, посочва Ройтерс. Загреб обвинява унгарската петролна група, че не е осъществила обещаните инвестиции.
МОЛ се оплаква от бюрокрацията и от това, че правителството не е поело губещия газов бизнес на ИНА, както било обещало. Двете страни започнаха отделни арбитражни процедури пред международни съдилища.
Хърватия също така иска да има думата при вземането на решения за компанията ИНА. МОЛ отказа да предаде контрола над ИНА и няколко пъти заяви, че е готова да продаде акциите си, ако не бъде постигнато споразумение със Загреб.
Преговори между акционерите за подобряване на партньорството им започнаха през септември, но не е постигнат голям напредък. Последният кръг разговори бе в началото на май, а график за следващия кръг не е оповестен, отбелязва Ройтерс.
Агенцията цитира хърватския министър на икономиката Иван Върдоляк, който посочи, че
присъдата срещу Санадер потвърждава убеждението, че хърватските интереси не са били защитени в процеса на продажбата на ИНА на МОЛ.
Присъдата също така потвърждава, че преговорите с МОЛ, които правителството започна, и арбитражните процедури пред международни съдилища са напълно оправдани, се казва в изявление на Върдоляк.
Петролната група МОЛ никога не е била част от съдебен процес, заради което нямаме никакви правни инструменти срещу решението. МОЛ обаче силно осъжда всякакво предположение за непочтена бизнес дейност и ще продължи да се защитава от всякакви обвинения за незаконни практики, е посочено в изявление на МОЛ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!