Държавният сектор на Гърция ще бъде силно намален, а общият брой на работещите в него трябва да бъде сведен до под 600 хил. след 2015 г. Това оповести пред телевизия "Антена" гръцкият министър на административната реформа Кириакос Мицотакис.
Въпросът не е до числата, а до това администрацията да стане по-добра,
каза министърът, като допълни, че не са застрашени от уволнения "служители с качества".
Кириакос Мицотакис поясни, че правителството е поело ангажимент да отстрани 15 хил. държавни служители до края на 2014 г. Тези съкращения обаче ще бъдат съпроводени с пенсионирания и назначения на служители, уточни още той.
Тази реформа бе едно от условията Гърция да получи поредните траншове от международната финансова помощ. Приетият наскоро от парламента на фона на масови протести закон за първи път от един век насам позволява съкращения на държавни служители.
Същевременно Международният валутен фонд обяви, че
деблокира нов транш от помощта за Гърция в размер на 1,72 млрд. евро,
предаде Франс прес. Това е петият транш за Атина и с него сумата, отпусната от МВФ на Гърция, възлиза на 8,24 млрд. евро.
Средствата са част от спасителния план за страната, оповестен преди една година.
Гърция е постигнала значителен напредък в осъществяване на реформите, но има и закъснения в прилагането на втората програма за фискална консолидация. Това се казва в доклад на Европейската комисия във връзка с резултатите от третата оценка на гръцкия меморандум, въз основа на който страната получава външно кредитиране, предаде радио "Атина".
Комисията подчертава, че
държавните финанси на Гърция трайно се подобряват,
рекапитализацията на банковия сектор е приключила, значими структурни реформи са реализирани в областта на здравеопазването и пазара на труда и по отношение на управлението на държавните финанси.
Годишният темп на растеж за 2014 г. се очаква да бъде от порядъка на 0,6%, а от 2015 г. насетне се очаква да се ускори.
Според Комисията първичният дефицит миналата година е бил 1,3% от БВП (по-нисък по поставената цел - 1,5 на сто), а бюджетният дефицит е намалял до 6,3% от БВП през 2012 г.
Прогнозата на Комисията е гръцкият дълг да влезе в тенденция на по-голям спад през 2014 г. и да намалее до нива под 120% от БВП през 2021 г., при условие че страната приложи изцяло програмата за фискална консолидация.
Комисията предупреждава, че рисковете от прилагането на тази програма остават значителни и че са нужни повече усилия в редица сектори - най-вече по отношение на реформирането на държавната администрация, подобряването на предприемаческата среда, енергетиката и правосъдието.
Във връзка с това се подчертава, че значителни ползи за гръцката икономика ще има и от решителното и ефикасно прилагане на приватизационната програма, чието изпълнение засега изостава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!