Проевропейската десница в Гърция се обяви за победител в парламентарните избори и призова за правителство на националното единство.
Консервативната партия "Нова демокрация" и социалистическата партия ПАСОК, които подкрепят спасителния план за Гърция, получават
мнозинство от 162 места в 300-членния парламент на Гърция,
съобщи агенция Ройтерс.
"Нова демокрация" получава близо 30%, сочат неокончателните официални резултати, съобщава в електронното си издание гръцкият в. "Нафтемборики". На базата на този резултат консерваторите ще имат 129 места в парламента.
На второ място е Коалицията на радикалната левица СИРИЗА с 27,12% и 72-ма депутати, а трета е социалистическата ПАСОК с 12,25% и 33-ма депутати.
Четвърти са "Независими гърци" със 7,56% и 20 места в парламента, следвани от "Златна зора" с 6,95% и 18 места, Демократична левица с 6,23% и 17 места и Гръцката комунистическа партия (ККЕ) с 4,49% и 12 места.
Според екзитполовете извън парламента остават ЛАОС и Еколозите-зелени.
На предишните избори на 7 май т.г. "Нова демокрация" взе 19,2%, СИРИЗА - 16,3%, ПАСОК - 13,6% и нито една партия не успя да състави правителство.
При ККЕ и "Независими гърци" има спад в резултатите в сравнение с предишните избори през май, а "Златна зора" запазва силите си.
Асошиейтед прес напомня, че резултатите от сегашните избори трябваше да определят
дали Гърция остава в еврозоната или ще е принудена да напусне валутния съюз,
което би имало непредвидими последствия за световната икономика.
"Нова демокрация" и ПАСОК биха могли да съставят правителство.
Социалистическият лидер Венизелос обаче предложи да се постигне споразумение за коалиционно правителство на националното единство, в което да участват четири партии: "Нова демокрация", ПАСОК, СИРИЗА и Демократичната левица.
Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас се обявява против кредитните споразумения и рестриктивните мерки, наложени на Гърция. Председателят на "Нова демокрация" Андонис Самарас казва, че приоритет за него е оставане в еврозоната и предоговаряне на условията в спасителния план.
Гърция ще изпълни задълженията си пред международните кредитори в рамките на сключените с ЕС и МВФ споразумения, заяви лидерът na "Нова демокрация" Андонис Самарас.
Ние ще изпълним задълженията си пред международните кредитори
и ще работим с тях, изтъкна Самарас.
"Гръцкият народ гласува за европейския курс на Гърция и нашето оставане в еврозоната. Народът гласува за такава политика, която ще позволи създаването на нови работни места, ще осигури икономическото развитие, справедливост и сигурност за гръцкото общество", добави лидерът на консерваторите.
Обръщайки се към Европейския съюз, Самарас заяви, че смята да изпълни задълженията, които Гърция е поела.
Лидерът на "Нова демокрация" призова всички партии, които подкрепят програмата за икономии и оставането на Гърция в еврозоната да сформират правителство на националното единство, ръководено от консерваторите.
Страната няма и минута за губене, изтъкна Самарас, цитиран от Франс прес.
Лидерът на Коалицията на радикалната левица (СИРИЗА) Алексис Ципрас обаче
отхвърли възможността партията му да участва в коалиционно правителство
с "Нова демокрация".
Ние активно ще участваме в политическия живот на страната от позицията на главна опозиционна партия. Всички трябва да знаят, че строгите мерки за икономии и разпродажбата на държавна собственост не могат да продължават, защото народът ги лиши от законност, заяви Ципрас.
По думите на лидера на левите радикали "народът даде ясно поръчение за разтрогване на споразумението с международните кредитори".
"Отказът от строгите мерки за икономии е единственото жизнеспособно решение за Европа. От понеделник ние продължаваме борбата, убедени, че бъдещето не принадлежи на изплашените от чуждестранните кредитори. Ще дойде нов ден за Гърция", добави лидерът на СИРИЗА.
Председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Барозу изразяват очакването резултатите от изборите в Гърция да позволят
бързото съставяне на следващото правителство
Това се посочва в общо изявление на двамата европейски ръководители. Ван Ромпой и Барозу поздравяват гърците за смелостта и издържливостта.
Ще продължим да подкрепяме Гърция като част от ЕС и еврозоната, а втората спасителна програма, подписана между Атина и Еврогрупата, е пътят за стабилизиране и за създаването на нови работни места, се посочва в общото изявление.
Ако Самарас не успее да състави кабинет, президентът ще предаде мандата на лидера на втората по значимост политическа сила в парламента - левите радикали.
В случай че и СИРИЗА не успее да се договори с никой, мандат ще получи лидерът на ПАСОК, която зае трето място на изборите. Ако и той се провали, последната възможност за съставяне на правителство ще стане срещата на лидерите на политическите партии под егидата на президента.
При пореден неуспешен опит Гърция ще бъде изправена след месец пред трети парламентарни избори.
Лидерите на основните политически сили заявяват, че е необходимо да се постигне споразумение и да се избегне подобен вариант по всякакъв начин, защото страната няма да издържи на нови избори, отбелязва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!