Е вропейският съюз и САЩ заявиха днес, че Македония не е създала условия за произвеждане на свободни и честни избори на 24 април, съобщиха Ройтерс и ТАСС.
Мисията на ЕС в Македония и американското посолство изразиха в съвместно изявление тревога от
„съобщения за натиск и сплашване на избиратели”.
„Отбелязваме, че работата на Държавната избирателна комисия до този момент и становищата на всички съответни експерти показват, че на този етап не са налице необходимите условия за организиране на вдъхващи доверие избори на 24 април”, заявиха те.
„Ако изборите не могат да бъдат произведени на предвидената дата, се очаква от политическите партии да работят за предприемане на необходимите мерки, които да позволят произвеждане на избори на най-ранната възможна дата”, беше посочено в изявлението.
Миналата година с посредничеството на ЕС беше постигнато споразумение между македонските политически лидери за
провеждане на предсрочни избори с цел излизане от вътрешнополитическата криза.
От опозиционния Социалдемократически съюз (СДСМ) в Република Македония коментираха новината така: „Днес Никола Груевски нямаше храброст да се изправи пред истината, че няма условия за честни и демократични избори...Така ще бъде докато не бъде изчистен избирателния списък и не бъдат извършени реформи в медиите”.
2015 г. беше белязана от остра политическа криза в Македония. Тя започна още през есента на 2014 г., когато опозицията напусна парламента заради изборните фалшификации от вота по-рано същата година.
В края на януари 2015 г. премиерът Никола Груевски обвини ръководителя на опозицията Зоран Заев, че иска насилствено да го свали от власт и че работи за чужди служби.
Седмица след това лидерът на СДСМ задейства т.н. „бомби“ - огласяване на телефонни записи, в които основни герои бяха Груевски, неговият братовчед и шеф на спецслужбите Сашо Миялков, вътрешният министър Гордана Янкуловска и регионалният министър Миле Янакиевски. От записите стана ясно, че режимът на Груевски кадрува в съдебната власт, участва в тежки корупционни схеми, контролира медиите и извършва изборни фалшификации.
Разкритията за режима на Груевски разтърсиха страната и обществото.
Хиляди македонски граждани излязоха на протести в Скопие и другите градове с искане за оставка на Груевски.
През месец май с посредничеството на еврокомисаря Йоханес Хан и тримата евродепутати Ричърд Хоуит, Едуард Кукан и Иво Вайгъл започнаха преговори за изход от политическата криза.
На 2 юни комисарят по разширяването на Йоханес Хан договори споразумение за провеждане на предсрочни избори, които ще се проведат на 24 април 2016 година.
Парламентът пое задължението да приеме промени в избирателните закони, които да гарантират честната игра между управляващата партия и опозицията.
На 15 юли като продължение на споразумението от 2 юни четиримата лидери се разбраха за избиране на нов специален прокурор до 15 септември, който ще трябва да разследва разкритията на опозицията и на Зоран Заев. Впоследствие партиите се спряха на юристката Катица Янева за специален прокурор. Все пък изпълнението на отделните договорености от 2 юни – 15 юли се отлагаше, което налагаше нови преговори и намесата на еврокомисаря Хан и западните дипломати.
На 6 ноември четиримата лидери се споразумяха след 6-часови преговори по последния спорен пункт – съставът на преходното правителство. Опозицията получи министерствата на вътрешните работи и социалната политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!