Т урският премиер Реджеп Тайип Ердоган заплаши, че някои посланици може да бъдат експулсирани от Турция, предадоха световните агенции, съобщиха Ройтерс и АП.
Той ги обвини в участие в "провокативни действия" на фона на разрастващото се корупционно разследване, в рамките на което бяха повдигнати обвинения срещу 24 души, включително срещу синовете на двама министри и срещу генералния директор на държавната банка "Халкбанк" Сюлейман Аслан.
Ердоган
призова посланиците да изпълняват само ангажиментите си.
В последните дни, много странно, посланиците се намесват в някои провокативни действия. Призовавам ги оттук, вършете си работата - ако излезете извън сферата на своите задължения, това може да навлезе в сферата на юрисдикцията на нашето правителство. Ние не сме длъжни да ви държим в нашата страна, заяви Ердоган пред поддръжници в черноморския окръг Самсун.
Премиерът също така
заклейми "международните групи" и "тъмни алианси" за това, че са въвлекли Турция в корупционен скандал,
информира Ройтерс. Има изключително мръсни, тъмни алианси, които не могат да приемат новата Турция, могъщата Турция, каза Ердоган и подчерта, че "мръсната операция" има за цел да навреди на правителството му преди местните избори през март, посочва АП.
Според редица турски медии заплахата на Ердоган за експулсиране на посланици е била
насочена най-вече към американския посланик в Анкара
Франсис Ричардоне. Американското посолство в Турция отрече да има каквато и да е роля в разследването за корупция. САЩ не са замесени в антикорупционната операция. Никой не трябва да излага на риск турско-американските отношения с необосновани изявления, се казва в изявление на Ричардоне, цитирано днес от турски медии.
Турското англоезично издание "Хюриет дейли нюз" отбелязва, че изявлението на Ричардоне е било направено след публикации на вестниците "Акшам", "Стар" и "Йени шафак", според които тази седмица американският посланик казал на среща с посланици от ЕС - "Сега ще видите рухването на империя". Изявлението било направено, след като на 17 декември започнаха арестите в рамките на антикорупционното разследване.
Проправителственият в. "Йени шафак" писа в заглавие днес "Махай се от тази страна". До заглавието фигурира снимка на Ричардоне. В информацията на вестника се казва, че турското външно министерство обмисля да обяви Ричардоне за "персона нон грата". Източници от министерството обаче отрекоха да има подобни планове, посочва Ройтерс.
АП информира, че проправителствени вестници са поместили публикации, в които се твърди, че
и Израел е замесен в антикорупционното разследване
в Турция. Коментатори в Турция обвиняват САЩ и Израел, че стоят зад опит да се окаже натиск върху "Халкбанк", която стана източник за напрежение между Вашингтон и Анкара заради предполагаемо нарушение на американските санкции спрямо Иран.
Междувременно
още 16 души бяха арестувани
в Турция днес, включително синовете на двама министри от кабинета и генералният директор на "Халкбанк", в рамките на мащабното корупционно разследване. С днешните арести броят на обвиняемите, които ще останат в затвора в очакване на процеса, достигна 24 души. В рамките на започналото на 17 декември разследване за корупция по висшите етажи на властта бяха задържани десетки души.
Обвинения в корупция са били повдигнати срещу синовете на министъра на вътрешните работи Муаммер Гюлер - Баръш Гюлер, на министъра на икономиката Зафер Чаглаян - Каан Чаглаян, които са задържани в ареста, предаде ИТАР-ТАСС. В същото време синът на министъра на околната среда, който също беше отведен в полицията заедно с други 80 души при мащабна акция във вторник, снощи е бил освободен след неколкочасов разпит от прокурори и съдии.
Това е първи случай, когато скандал с такива мащаби засяга непосредственото обкръжение на премиера Ердоган, който оглавява правителството на Турция от 2002 г. насам.
Разследването беше последвано от отстраняване от постовете им на петдесетина ръководители на полицейски отдели. Ердоган ги обвинява в злоупотреба с власт, а именно - че не са информирали политическите власти за разследване срещу тях.
Полицейски началник пък бе открит мъртъв в автомобила си в Анкара, съобщи турската информационна агенция Доган. Хакан Й. е работил в Отдела за борба с контрабандата и организираната престъпност на полицията в Анкара. Според първоначалните заключения вероятно става дума за самоубийство.
Влиятелният турски ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен
прокле отговорните за отстраняването на полицейски служители,
участващи в мащабно корупционно разследване. "Тези, които не виждат крадеца, а тръгват да гонят онези, които се опитват да хванат крадеца; тези, които не виждат убийството, а се опитват да охулят други, като обвиняват невинни хора, нека Бог запали къщите им, да разруши домовете им, да разбие единството им", заяви Гюлен в запис, публикуван в един от неговите сайтове вчера. Твърди се, че зад антикорупционната операция стои именно Гюлен - влиятелният проповедник, баща на глобалното ислямистко движение "Хизмет", който живее в САЩ от 1999 г. и в последно време е в обтегнати отношения с турското правителство. Гюлен официално отрече твърденията.
Също днес около 500 души се събраха на
антиправителствен протест в Анкара.
Демонстрантите отправиха призив към правителството да подаде оставка заради твърденията за корупция. Антиправителствени протести бяха организирани и в Истанбул и Измир, информира АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!