Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган нападна интернет и социалните медии, докато неговото правителство е изправено пред нарастваща вълна от протести, коментира ДПА.
Той нарече социалните медии "напаст" и заяви, че фалшиви обвинения и напълно измислени твърдения се разпространяват чрез "Туитър" и "Фейсбук".
В сряда полицията в град Измир арестува най-малкото 25 потребители на "Туитър" сред редиците на протестиращите по твърдения, че подстрекават към безредици.
Арестите разгневиха опозицията, която ги нарече пример за
произвола, с който властите се разправят с опонентите си
Всички арестувани са млади хора, заяви Севда Еркан Кълъч, адвокат и политик от опозиционната Народнорепубликанска партия, цитирана от вестник "Хюрриет".
Тя бе част от делегация, която отиде в полицията, за да спори, че твърденията са преувеличени. Сред посланията имало постове в "Туитър" като "Полицията идва" или "Отпор, нека не напускаме площада". Други текстове съдържаха повиквания на лекари или се присмивали на облаците от сълзотворен газ от гранатите, изстреляни от полицията.
Важната роля на социалните медии в протестните действия
се вижда в парка "Гези" в Истанбул, където започнаха размириците. Там, близо до тоалетна, има място, на което могат да се зареждат мобилните телефони на протестиращите.
Десетки смартфони са включени към това устройство, като електричеството се произвежда от портативен генератор.
Интернет е много важен за нашите протестни действия, казва Ерен, студент, докато зарежда телефона си.
С "Туитър" и "Фейсбук" ние можем да достигнем до хиляди хора по прост начин, добавя той.
Друга протестираща - Пъръл, е ядосана от
самоналаганата цензура в турските медии
Ние тук имаме телевизионно общество и когато протестите не се отразяват по телевизията, това означава, че за много хора те не съществуват, казва тя.
Пъръл добавя, че "Туитър" е важен канал, например за уреждане на доставки: след сблъсъците в квартал "Бешикташ" лекарите използваха интернет, за да призовават да се донесат лекарства и превръзки.
27-годишният Йозлем заяви, че арестите на блогърите са били "очакван рефлекс на турското правителство".
"Целта е да се хвърли вината за сблъсъците върху малка периферна група. Но е факт, че протестите са подкрепяни от много турци", добавя Йозлем.
Критиците казват, че арестите са привлекли вниманието върху това как Ердоган и неговото правителство се отнасят към инакомислещите.
Правозащитната организация "Репортери без граници" казва, че Турция е на 154 място от 179 страни, когато става дума за свобода на печата. През януари организацията заяви, че никога от края на военния режим през 1983 г. в затвора не е имало толкова много журналисти колкото днес.
Сякаш за да бъде доказано това обвинение,
повечето от турските телевизионни канали почти не отразиха протестите,
докато по улиците се водеха жестоки битки.
Опонентите на Ердоган казват, че през годините той е поставил много медийни групировки под свой контрол. Затова за демонстрантите социалните медии са единствената алтернатива да изпратят своето послание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!