Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е увеличил с близо една трета гласовете за Партията на справедливостта и развитието (ПСР) спрямо 2002 г., когато проислямската формация дойде на власт.
ПСР спечели победа с 49,91% на парламентарните избори в неделя, според окончателните резултати, и ще управлява страната през следващите четири години. В парламента партията на Ердоган ще разчита на 326 от общо 550 депутатски места. Активността на избирателите в изборния ден е била 85,45%.
Ердоган е първият турски премиер, който от 50 години насам печели три последователни мандата,
безспорно признание от страна на турците за икономическия възход на страната при неговото управление и за това, че успя да наложи Турция като важен фактор на международната сцена.
Веднага след като първите резултати за убедителната победа на ПСР бяха огласени, хиляди симпатизанти на управляващите се събраха пред партийната централа в Анкара.
"12 юни е празник за демокрацията в Турция. Това е празник за всички мои братя - турци, кюрди, лази, черкези, татари. Щастливи сме, че народът ни гласува за трети път доверие", каза пред събралите се Ердоган.
В речта си той подчерта, че ще търси широк политически консенсус по въпроса за изготвянето на нова конституция. Премиерът не успя да се сдобие с нужните му 330 места в парламента, които щяха да му осигурят достатъчна подкрепа за приемането на нов основен закон.
Като друг победител на вчерашните избори се очерта кюрдската Партия за мир и демокрация. Независимите кандидати, подкрепени от тази формация, получиха подкрепата на 2,5 млн. души, което означава, че Ердоган е загубил голяма част от кюрдските гласове в Югоизточен Анадол. Кюрдите ще изпратят в парламента 35 депутати.
Опозиционната светска Народнорепубликанска партия (НРП) остана с 25,92%
Под лидерството на Кемал Кълъчдароглу НРП, която на миналите избори беше спечелила малко над 20% от гласовете, показа известен възход. Това обаче не отговори на очакванията на симпатизантите й и някои останаха разочаровани.
Сред кандидатите на кемалистката НРП имаше и подсъдими в процеса срещу ултранационалистическата мрежа "Ергенекон", които в момента са в затвора, и е възможно този факт да е довел до оттегляне на някои от гласовете за просветската формация, смятат наблюдатели.
Другата партия, която влиза в новия парламент е Партията на националистическото действие, която точно преди изборите бе разтърсена от шумни секс скандали, довели до оставките на някои ръководни членове на партията. Противно на част от прогнозите обаче ПНД прескочи изборния праг от 10% и ще влезе в Меджлиса с подкрепата на 12,98 % от избирателите.
В. "Миллиет" публикува материал на журналиста Фикрет Биля, който е успял да разговаря снощи с турския премиер след обявяването на изборната победа на ПСР.
Запитан за намеренията му да прокара нова конституция, Ердоган каза, че на управляващата партия се пада да почука на вратата на опозицията и че той няма да се поколебае да отиде при основния опозиционен лидер Кемал Кълъчдароглу, за да търси подкрепа.
Във връзка с
възможността от въвеждане на президентска ситема на управление в Турция,
Ердоган обяснил, че това, което той иска, е въпросът да се постави на обсъждане и че такъв тип система не означава отстраняване на парламента. Премиерът дал за пример САЩ.
"Успехът на американската система е, че премахва бюрократичните спънки. Ако това се осигури, бързият напредък също е възможен. Аз искам това да се обсъди", заявява Ердоган.
Проправителственият "Йени шафак" определя вчерашната победа като седма изборна победа на ПСР. През 2002 г. ПСР спечели за пръв път парламентарните избори, през 2004 г. стана победител на местни избори, през 2007 г. отново беше фаворит на общи избори,
същата година спечели и референдум за президентството, а две години по-късно отново имаше местни избори, на които пак тя излезе победител.
Референдумът през 2010 г. по серия конституционни поправки отново донесе победа на ПСР, а към успехите й се прибавиха и вчерашните парламентарни избори.
Вестникът посочва, че за пръв път от 46 години насам турска партия получава трети мандат на еднопартийно управление. Преди това рекордът държеше Демократическата партия, спечелила изборите през 1950, 1954 и 1957 г., отбелязва "Йени шафак".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!