Т урският премиер Реджеп Тайип Ердоган предложи премахване на забраната за носене на ислямски забрадки от жените в държавните учреждения и допусна възможността за намаляване на прага за влизане в парламента, съобщиха Ройтерс и турските медии.
Предложенията на Ердоган са част от дългоочакван пакет с демократични реформи, на който се възлагат надежди, че ще даде нов тласък на процеса за мирно решаване на кюрдския проблем. Пакетът беше представен днес от премиера.
По думите на Ердоган забраната жените да носят ислямски забрадки в държавните институции ще бъде премахната, но тази мярка няма да засегне съдебната система и армията.
Темата е особено чувствителна в Турция, като по-консервативните среди настояват, че забраната е израз на дискриминация, а по-либералните твърдо се противопоставят на отпадането на ограничението, съществуващо още от времето на основателя на Република Турция Мустафа Кемал Ататюрк.
Разкрива се възможност за обсъждания на възможно
намаляване или дори пълно премахване на прага за влизане в парламента
от сегашните 10%. Освен това прагът за получаване на държавна помощ от политическите партии се свежда от 7 на 3%.
Ердоган анонсира още предложения за промени в областта на образованието, изборната система, борбата срещу дискриминацията и престъпленията на омраза, свободата на сдружаване.
В областта на образованието той посочи, че ще стане възможно
да се преподава на езици, различни от турския в частните училища.
Разкрива се и пътят за употреба на буквите x, w, q в кюрдски имена и топоними, което досега беше забранено. Облекчават се също наредбите за митинги и демонстрации, с което се увеличава свободата на сдружаване.
"Този пакет не е резултат от преговори, а от волята на народа",
изтъкна още премиерът. "Не може да се очаква, че той ще отговори на всички проблеми в страната, макар че бихме искали да можем да го направим", каза още той.
Ердоган изтъкна, че неговата Партия на справедливостта и развитието не се е отказала от пътя на демократизация, независимо от всички заплахи и нападки.
"Трудно е да извършваш реформи, когато безизходицата се е превърнала в тип политика", заяви още министър председателят, цитиран от информационният сайт "Уърлд булитин". По думите му основната спънка пред реформите в Турция е "мракът от 27 май", визирайки първия военен преврат в Турция на тази дата през 1960 г., когато от власт бе свален, а впоследствие обесен, премиерът Аднан Мендерес.
Ердоган се обърна към опозицията, призовавайки я да се промени и да престане да бъде пречка пред промяната.
Съобщението за подготвените демократични реформи бе направено, след като през август Кюрдската работническа партия (ПКК) преустанови изтеглянето на бойците си от Турция с мотив, че правителството не е изпълнило своите обещания.
Изтеглянето на ПКК е едно от главните условия в процеса на преговори между правителството и лидера на ПКК Абдуллах Йоджалан, който започна през март и има за цел мирното разрешаване на кюрдския проблем. Някои източници обаче са на мнение, че в момента процесът на мирно уреждане на кюрдския въпрос е замразен, макар други да твърдят, че той продължава, било то и със спънки.
Кюрдските политици подозират правителството и лично премиера Ердоган, че зад отстъпките, които се готвят да направят на кюрдското малцинство, се крият користни цели - да си осигурят подкрепата на кюрдите за местните избори през март и за президентските избори през август 2014 г. "Добре познаваме ПСР, която не разполага с такъв капацитет, че да ни поднесе някакви демократични изненади. Всичко, което бе предприето до този момент от тях страна, се направи под натиска на нашия народ. Не мислим, че пакетът с реформи в сегашния му вид ще отговори на нашите искания за права и свободи и ще съдейства за мирния процес", казва Селяхаттин Демирташ, съпредседател на представената в турския парламент Партия за мир и демокрация.
На другата страна на везните са националистите на Девлет Бахчели от представената в парламента малка опозиционна Партия на националистическото действие. "В този си вид пакетът с реформи носи печата на ПКК", казва Бахчели", критикувайки правителството, че е преговаряло по тези въпроси с Йоджалан.
Пакетът с реформи, представен днес от Ердоган, не отговаря на очакванията на прокюрдската Партия за мир и демокрация (ПМД),
заяви на пресконференция съпредседателката на тази формация г-жа Гюлтен Къшанак, цитирана от Ройтерс. По думите на Къшанак предложените реформи не отиват достатъчно далеч, за да спомогнат за напредъка в мирния процес с кюрдските бунтовници.
Предложенията, включително намаляване на прага за влизане в парламента и разрешаване на образование на кюрдски език в частни училища, не отговаря на очакванията на ПМД, каза Къшанак.
Пакетът бе
посрещнат предпазливо и в Брюксел,
като Европейският съюз заяви, че ще следи прилагането му в страната, която се стреми да стане една от неговите членки, предаде ДПА. Петер Стано, говорител на европейския комисар за разширяването Щефан Фюле, заяви, че реформите, представени в Анкара, съдържат "перспектива за напредък по много важни въпроси". "Ние ще следим внимателно прилагането разбира се и превода на предложенията в реалния живот, в законодателство и в практически действия", каза Стано. Той призова Анкара да ангажира опозиционните партии в прилагането на реформите и допълни, че промените ще намерят място в доклада на Европейската комисия за напредъка на страните, водещи преговори за членство, който ще бъде публикуван на 16 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!